Romania, calificata dramatic la barajul pentru CM 2019 la HANDBAL MASCULIN

news20.ro - revista presei online Revista presei online, stiri, sinteze, ziare, reviste

Trimite stirea pe Yahoo Messenger unui prietenComenteaza acest articol
"Tricolorii" au smuls egalul, dupa victorii cu Italia si Insuele Feroe, Ucraina ratand ultimul atac al partidei.
Romania, lipsita de Alex Simicu, a facut un joc sub asteptari, iar in prima repriza s-a aflat o singura data la egalitate cu adversara sa, 2-2 (min. 4). Ucraina a condus cu 2-0 (3), 5-2 (7), 9-5 (14), a avut chiar cinci goluri avans, 11-6 (21), iar la pauza avea trei goluri in plus, 14-11.
Echipa antrenata de Xavier Pascual a avut un debut de repriza secunda foarte bun si a reusit egalarea, 14-14 (33). In min. 43, Romania a preluat pentru prima oara conducerea, cu 18-17. Ucraina a revenit la carma partidei si a avut 22-20 (48), dar si avantaj numeric, insa acest lucru i-a mobilizat pe tricolori, care au reusit egalarea, 22-22 (50), in inferioritate. In minutul 58, Ucraina avea din nou doua goluri in plus pe tabela, 26-24, dar Romania a inscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalarii, 26-26, in min. 59, iar apoi a rezistat la ultimul atac.
Pentru Romania au marcat Demis Grigoras 10 goluri, Marius Sadoveac 4, Ionut Ramba 4, Dragos Soare 2, Nicusor Negru 2, Chike Onyejekwe 1, Adrian Rotaru 1, Dan Racotea 1, Alex ...

Cuvinte cheie pentru aceasta stire: Romania | Calificata |