SIMONA HALEP - ELINA SVITOLINA 1-6, 1-6 si romanca este eliminata de la ROGERS CUP

news20.ro - revista presei online Revista presei online, stiri, sinteze, ziare, reviste

Trimite stirea pe Yahoo Messenger unui prietenComenteaza acest articol
UPDATE: Halep a pierdut fara drept de apel cu 1-6, 1-6 in fata Svitolinei, dupa un meci modest, in care campioana en-titre a facut 34 de greseli nefortate! Jucatoarea noastra n-a avut nicio sansa in fata numarului 5 WTA. Ucraineanca a condus din primul moment al jocului si singurul game castigat de Halep in primul set a fost la scorul de 1-5.
Nici setul secund nu a fost mai bun pentru Simona, care s-a impus tot intr-un singur game, insa diferenta au facut-o numeroasele erori nefortate ale romancei.
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, sambata, in semifinalele turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, dupa ce a invins-o pe Caroline Garcia (Franta), cu 6-4, 6-2.
Halep, detinatoarea titlului la Rogers Cup, s-a impus destul de usor, intr-o ora si 11 minute.
Primul set a fost echilibrat, iar la 2-2 romanca a irosit nu mai putin de patru mingi de break. A reusit apoi sa faca 3-3, in ciuda faptului ca a avut doua duble greseli in acest ghem. La 4-3 pentru Garcia, romanca a salvat doua mingi de break, a facut 4-4, iar apoi a reusit sa castige contra serviciului, incheind setul cu 6-4, dupa un ghem la zero.
Garcia a inceput cu dreptul setul secund, dar apoi Halep a preluat initiativa, a facut un break pentru 2-1, dupa doua duble greseli ale frantuzoaicei, iar apoi scorul a luat proportii, 5-1. Garcia a redus din diferenta (5-2), dar Simona a incheiat conturile cu 6-2, in ciuda a doua duble greseli consecutive in ultimul ghem.
La final, la flash-interviuri, Halep a vorbit despre cat de dificila a fost ziua de ieri, cand a asteptat timp de 7 ore sa afle daca meciul sau se va disputa sau nu. In cele din urma, vremea a stricat programul zilei, astfel ca organizatorii au fost nevoiti sa amane partida pentru azi.
"A fost dificil pentru mine ieri sa astept 7 ore. Am fost putin obosita, dar m-am pregatit bine mental. Caroline nu e o adversara usoara, dar sunt foarte fericita ca am invins. Le multumesc fanilor care m-au sustinut", a spus marea noastra campioana, la finalul confruntarii cu Garcia.
In penultimul act de la Toronto, Halep o va intalni pe Elina Svitolina, adversara pe care a invins-o dramatic in sferturi la Roland Garros. In momentul declaratiilor, Simona nu stia inca rezultatul disputei dintre sportiva ucraineana si Muguruza (4-6, 6-4, 6-3).
"Nu va fi usor sa joc un al doilea meci in aceeasi zi, dar voi face tot posibilul sa inving. Voi lupta, pentru ca stiu ca ma asteapta o disputa extrem de dificila, indiferent de adversara", a mai spus Simona.
Garcia (23 ani, 21 WTA) a reusit 4 asi in acest meci, ...

Cuvinte cheie pentru aceasta stire: Eliminata | Svitolina |