SIMONA HALEP – Sloane Stephens 6-1, 7-5. Simona batut-o pe „mica Serena”. Pe adevarata Serena o va intalni in semifinale. Cand se joaca Halep – Williams

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

de Luminita Turcu Publicat la: 02.04.2015 00:40 Ultima actualizare: 02.04.2015 03:43

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA, si s-a calificat in semifinalele turneului Miami Open, faza in care o va intalni pe Serena Williams, numarul 1 mondial.

Calificarea in semifinale este recompensata la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari si 390 de puncte WTA.
La randul ei, Serena Williams (SUA) a invins-o pe Sabine Lisicki (Germania), locul 21 WTA si cap de serie numarul 27, cu scorul 7-6 (4), 1-6, 6-3, in sferturile de finala. Pentru cea mai buna jucatoare din lume, potrivit clasamentului WTA, aceasta a fost victoria cu numarul 700 din cariera.

Halep si Williams s-au intalnit ultima data, in octombrie 2014, in finala Turneului Campioanelor, romanca fiind invinsa, cu scorul de 6-3, 6-0. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit si in Grupa Rosie a competitiei, cand Halep a castigat cu 6-0, 6-2.
Anterior, ele au mai jucat de trei ori si de fiecare data s-a impus Williams. Prima data au evoluat una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Urmatoarele doua partide au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.
Ocupantele locurilor 1 si 3 ar fi trebuit sa joace una impotriva celeilalte si in semifinalele turneului de la Indian Wells, dar Williams s-a retras inaintea partidei, din cauza unei accidentari la genunchi.
Meciul Halep – Williams este programat, vineri, de la ora 04.00.
03.26 De 76 de minute a avut nevoie Halep pentru a o elimina pe Sloane si dupa aceasta victorie se pregatete de un mare meci cu adevarata Serena Williams, in semifinale
03.18 De la 3-3 fiecare jucatoare si-a facut serviciul si la cum se joaca acum primul break va decide si soarte setului
03.08 Halep intrerupe seria de patru jocuri a americancei cu un game rapid, la zero
03.02 Simona se cearta, din nou, cu cineva din tribune, dar singura vinovata este e. Greseli nepermise la fileu au readus-o in joc pe americanca si acum este 3-3
02.57 Simona isi pierde pentru prima oara serviciul in acest meci, dupa ce si-a pierdut din concentrare, iar Sloane profita, reintra in joc si se apropie la 2-3 dupa un game bun facut la serviciu
02.44 Putine emotii in acest game, in care Sloane a ajuns de la 0-40 la 30-40, dar o „rama” a americancei a pus punct acestui game. 2-0? pentru Halep
02.41 Break la zero pentru Halep in debutul setului secund care se simte perfect in aceasta seara, mai ales ca americanca nu-i pune nici un fel de probleme
02.36 Multa lume spune ca Sloane este „mica Serena Williams”, dar dupa 26 de minute in care Halep a dominat-o autoritar aprecierea este fortata. Nici un moment nu a deranjat-o Stephens pe Simona
02.33 Halep ajunge repede la trei mingi de break in acest game dar Sloane are o rabufnire si se apropie la 30-40. Nu este de ajuns, insa pentru ca Halep ataca si face un nou break pentru 5-1
02.28 Simona controleaza clar acest meci, nici o emotie pentru ea si deja conduce cu 4-1
02.25 La fel de repede incheie game-ul si Sloane, la zero. si este 3-1