SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 6-0 si ROMANIA-CEHIA este 1-1 dupa prima zi din FED CUP 2019

SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 6-0. Echipa care castiga 3 din cele 5 meciuri se califica in semifinalele Grupei Mondiale.
Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-0, pe Katerina Siniakova, locul 44 WTA, in a doua partida a intalnirii dintre Cehia si Romania, din sferturile de finala ale Grupei Mondiale a Cupei Federatiei. Dupa prima zi a intrecerii, Cehia si Romania sunt la egalitate, scor 1-1.
Favoritele si-au facut treaba in prima zi a intalnirii de la Ostrava, Cehia – Romania. Dupa ce?Karolina Pliskova, locul 5 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Mihaela Buzarnescu, locul 29 WTA, a venit randul Simonei Halep sa-si respecte statutul. Si ea l-a respectat destul de bine, cu mentiunea ca victoria ar fi putut fi si mai clara.
In setul I, Simona Halep a avut o evolutie “amestecata”, cu puncte spectaculoase, dar si cu scaderi inexplicabile in joc. Halep a abordat meciul cu agresivitate, cu un serviciu excelent, insa continua sa aiba caderi in momentele in care se afla in contolul total al partidei. Ea a fost foarte aproape sa scape din mana un set in care a condus cu 5-2 si 40-0. L-a luat cu 6-4 pana la urma, dupa a sase minge de set. Din fericire, revenirea adversarei nu a tinut prea mult, iar setul secund a fost un monolog al jucatoarei romane, care l-a incheiat la 0.
Sportiva din Cehia s-a remarcat mai mult prin darzenie si spirit de lupta, decat prin calitatea loviturilor, insa perseverenta si efortul ei generos i-au pus probleme fostului lider WTA, in prima parte a jocului. In partea a doua a meciului, Siniakova nu a mai avut prospetimea din primul set, iar defensiva ei energica a fost strapunsa defintiv de jucatoarea romana.
Halep a reusit primul break pentru echipa Romaniei (Buzarnescu nu a facut niciunul cu Pliskova), in ghemul de inceput al meciului. Siniakova a echilibrat apoi jocul pe serviciul ei pana la 2-4, cand, dupa un ghem de aproape noua minute, a cedat un nou break. In ghemul urmator, la 5-2, Halep a avut 40-0, iar Siniakova a cerut “challenge”, la al doilea serviciu al romancei, care s-a dovedit a fi aut. Impecabila pana atunci la serviciu, Halep a ratat toate mingile de set de la 40-0, una cu o a doua dubla, apoi inca o minge de set si si-a cedat serviciul, la prima minge de break din partida a rivalei. Sportiva ceha s-a apropiat la un ghem, 4-5, dar Halep a luat setul pana la urma, scor 6-4, dupa 47 de minute de joc.?
Katerina Siniakova nu a mai reusit mai nimic in setul al doilea, iar Halep a reusit un “bagel”, 6-0, dupa 72 de minute de la start.
La partidele din Ostravar Arena a asistat si primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc.
Duminica, de la ora 14.00, vor avea loc meciurile:
Karolina Pliskova – Simona Halep;
Katerina Siniakova – Mihaela Buzarnescu.
Partida de dublu va avea loc duminica, dupa incheierea meciurilor de simplu. Astfel se vor intalni Katerina Siniakova / Barbora Krejcikova – Irina Begu / Monica Niculescu.
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 6-0?
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 5-0, Simona este la un game de castigarea meciului
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 4-0, Simona defileaza in setul secund
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, 3-0, debut in forta in setul secund, doua breakuri pentru Simona
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 6-4, Simona se impune cu ceva emotii in primul set
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 5-3, Simona isi pierde serviciul de la 40-0
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 5-2, Romania mai are un game pana la castigarea setului
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 4-2, Simona se apropie de castigarea setului
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 3-2
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 3-1, Simona se distanteaza din nou
?
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 2-1, primul game pierdut de Romania in acest meci
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 2-0, Simona isi incheie game-ul cu un as.
SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA 1-0, romanca incepe excelent, cu un break
UPDATE: Mihaela Buzarnescu, locul 29 WTA, a fost invinsa, sambata, cu scorul de 6-1, 6-4, de Karolina Pliskova, locul 5 WTA, in primul meci al intalnirii de la Ostrava, dintre Cehia si Romania, din sferturile de finala ale Grupei Mondiale a Cupei Federatiei.

SIMONA HALEP KATERINA SINIAKOVA LIVE STREAM VIDEO ONLINE ROMANIA CEHIA FED CUP. “Este important pentru mine sa facem un rezultat bun la Fed Cup anul acesta. Pot sa spun ca este cel mai mare obiectiv. Nu este usor insa pentru ca noi ca echipa nu suntem foarte obisnuite sa jucam. Bineinteles ca avem cativa ani de cand jucam impreuna, dar saptamanal jucam individual si nu e usor sa te motivezi in grup. Dar eu sper sa fiu bine, sa imi fac treaba foarte bine pe teren, sa ajut echipa sa castigam intalnirea cu Cehia. Dupa cum bine stim toti, Cehia este o echipa foarte puternica, a castigat de atatea ori trofeul Fed Cup. Asa ca nu va fi usor deloc, insa in 2016 consider ca am fost foarte aproape sa le invingem. Asa ca eu spun ca exista o sansa in plus fata de …