Simona Halep n-a mai castigat un meci din luna august. Numarul 1 mondial a ajuns la cinci infrangeri consecutive

Halep avea 2-0 in intalnirile directe cu Barty si era mare favorita la victorie, chiar daca revenea in circuit dupa o absenta de trei luni. Statutul de numar 1 mondial obliga, daca nu la o evolutie solida, macar la un joc competitiv, insa compatrioata noastra nu s-a ridicat peste un nivel modest, fiind mereu cu un pas in urma adversarei.
In primul set, Halep a avut trei mingi de break la scorul de 4-4, dar le-a ratat pe toate, iar apoi a pierdut setul cu 4-6. In setul al doilea, romanca a reusit un break la 3-3 si a preluat conducerea (4-3), dar apoi a pierdut trei ghemuri la rand si meciul.
A fost a cincea infrangere consecutiva suferita de Simona Halep, ultimul sau succes datand din 19 august, cand a invins-o pe Sabalenka, …