Simona Halep, prima calificata in sferturi la Indian Wells 2018. Victorie in doua seturi cu chinezoaica Wang

news20.ro - revista presei online Revista presei online, stiri, sinteze, ziare, reviste

Trimite stirea pe Yahoo Messenger unui prietenComenteaza acest articol
SIMONA HALEP-QIANG WANG 7-5, 6-1. Partida a durat 77 de minute, iar in setul secund jucatoarea din China nu a reusit sa-si valorifice nici macar o singura data serviciul. In turul urmator, Halep o va intalni pe croata Petra Martic, care a invins-o cu 6-3, 7-6 pe cehoaica Vondrousova.

Simona Halep nu a facut un meci grozav in primul set contra lui Wang, care a fost echilibrat pentru ca romanca a gresit mult (19 erori nefortate, fata de 18 Wang), nu pentru ca adversara ar fi surprins-o in vreun fel. Wang a dat mingea inapoi, uneori sub un unghi mai dificil, alteori a trimis lung, catre linia de fund a terenului, dar nu de nereturnat. Nervoasa, grabita, Halep a fost darnica, a oferit cadouri multe, care au tinut-o aproape pe chinezoaica. Liderul WTA i-a cerut sfatul lui Cahill, care i-a atras atentia asupra greselilor nefortate si asupra nerabdarii afisate. Halep a inteles mesajul si jocul ei s-a schimbat cu 180 de grade, evoluand dezinvolt, precis, in stil de campioana, cu doar opt greseli nefortate in setul secund.SIMONA HALEP-QIANG WANG 7-5, 6-1. Setul I a avut trei parti diferite. Una, in care cele doua jucatoare si-au fructificat serviciul, pana la 2-2, a doua, in care niciuna nu a facut-o, pana la 4-4, si sprintul final al Simonei Halep.La 4-5, fara break avans, Halep l-a chemat pe Cahill, iar acesta si-a calmat eleva, care a castigat apoi urmatoarele sase ghemuri la rand, noua din urmatoarele zece. Dupa trei dintre ele, Halep a luat primul set, cu 7-5, dupa 45 de minute. Ultimul ghem al setului a fost unul "made by Halep", cu abia a patra ...

Cuvinte cheie pentru aceasta stire: Simona Halep | Indian Wells |