Sorana Cirstea si Monica Niculescu, eliminate de la Australian Open 2019

Sorana Cirstea, locul 84 WTA, a fost prima jucatoare romana care a intrat pe teren la Australian Open, editia 2019. Ea a fost invinsa, luni, cu 6-4, 6-1, de suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA, in mansa I a competitiei, dupa 61 de minute de joc.
Cirstea a jucat destul de bine in prima parte a meciului, avand doua mingi de break la scorul de 4-4. Dupa ce le-a ratat, jucatoarea romana a mai castigat doar un ghem, in setul secund, la 0-5.
?
Insa abordarea ei din setul al doilea a fost una ciudata. Cirstea a risipit parca voit toate mingile pana la 0-5. In aceste ghemuri, ea a castigat doua puncte, unul in primul si al doilea in cel cu numarul 5.
A urmat un joc foarte bun pe propriul serviciu, pe care Sorana Cirstea l-a castigat la 0, dar a cedat meciul dupa ghemul urmator si dupa un set care a durat putin peste 20 …