​Liga Națiunilor: Austria a întors scorul cu Irlanda de Nord, în grupa României / Victorii pentru Olanda, Belgia și Italia (Rezultatele serii) – Fotbal

Austria a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), reprezentativa Irlandei de Nord, în etapa a V-a a Grupei 1 a Diviziei B a Ligii Naţiunilor (oaspeții au deschis scorul în minutul 75). Tot duminică, Olanda, Belgia și Italia au obținut victorii în Divizia A.

Austria vs Irlanda de Nord 2-1

Au marcat: Schaub ’81, Grbic ’87 / Magennis ’75

România vs Norvegia (anulat)

Clasament:

*fără rezultatul meciului România vs Norvegia care va fi stabilit de UEFA

1. Austria (8-5) 12

2. Norvegia (11-3) 9

3. România (4-8) 4

4. Irlanda de Nord (3-10) 1

Rezultatele înregistrate duminică:

Divizia A

​Olanda vs Bosnia-Herțegovina 3-1
Au marcat: Wijnaldum ‘6 şi ’14, Depay ’55 / Prevljak ’63.

Italia vs Polonia 2-0

Au marcat: Jorginho ’27 (penalti), Berardi ’84

Clasament:

1. Italia (5-2 golaveraj) 9 puncte

2. Olanda (5-3) 8

3. Polonia (5-4) 7

4. Bosnia-Herţegovina (3-9) 2

Danemarca vs Islanda 2-1

Au marcat: Eriksen ’12, ’90+1 (ambele din penalti) / Kjartansson ’85

Belgia vs Anglia 2-0

Au marcat: Tielemans ’10, Mertens ’24

Clasament:

1. Belgia (12-4) 12

2. Danemarca (6-3) 10

3. Anglia (3-4) 7

4. Islanda (3-13) 0

Divizia B

Slovacia vs Scoţia 1-0

A marcat: Gregus ’32.

Cehia vs Israel 1-0

A marcat: Darida ‘7

Clasament:

1. Scoţia (5-3) 10

2. Cehia (7-5) 9

3. Isarel (6-7) 5

4. Slovacia (5-8) 4

Turcia vs Rusia 3-2

Au marcat: Karaman ’26, Under ’32, Tosun ’52 / Cheryshev ’11, Kuzyayev ’57.

Ungaria vs Serbia 1-1

Au marcat: Kalmar ’39 / Radonjic ’17

Clasament:

1. Rusia (9-7) 8

2. Ungaria (5-4) 8

3. Turcia (6-6) 6

4. Serbia (4-7) 3

Ţara Galilor vs Irlanda 1-0

A marcat: Brooks ’67.

Bulgaria vs Finlanda 1-2

Au marcat: Iliev ’68 (penalti) / Pukki ‘7, Lod ’45+1

Clasament:

1. Ţara Galilor (4-0) 13

2. Finlanda (6-2) 12.

3. Irlanda (1-4) 2

4. Bulgaria (2-7) 1

Divizia C

Macedonia de Nord vs Estonia 2-1

Au marcat: Trickovski ’29, Stojanovski ’68 / Sappinen ’52.

Georgia vs Armenia 1-2

Au marcat: Vako ’65 (penalti) / Gazarian ’33, Adamian ’86

Clasament:

1. Macedonia de Nord (9-7) 9

2. Armenia (8-6) 8

3. Georgia (6-6) 6

4. Estonia (5-9) 2

Moldova vs Grecia 0-2

Au marcat: Fortounis ’32, Bakasetas ’41

Slovenia vs Kosovo 2-1

Au marcat: Kurtic ’63, Ilicic ’90+3 (penalti) / Muriqi ’58

Clasament:

1. Slovenia (8-1) 13

2. Grecia (6-1) 11

3. Kosovo (3-6) 2

4. Moldova (1-10) 1

Belarus vs Lituania 2-0

Au marcat: Yablonski ‘5, Ebong ’20.

Albania vs Kazakhstan 3-1

Au marcat: Cikalleshi ’16, Ismajli ’23, Manaj ’63 (penalti) / Kuat ’25.

Clasament:

1. Belarus (8-5) 10

2. Albania (5-2) 8

3. Lituania (3-6) 5

4. Kazakhstan (4-7) 4.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *