Concluzia lui Basescu despre uninominal si ce crede presedintele despre traseismul politic

spot_img

Știri din aceeași categorie

Dormitoare și Paturi de Lux Homemobili – Confort și Stil la Superlativ

/*! elementor - v3.7.8 - 02-10-2022 */ .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#818a91;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#818a91;border:3px...

DISTRIBUIE!

de Anca SIMINA Publicat la: 17.12.2012 14:30 Ultima actualizare: 17.12.2012 14:36

Postelectoral, presedintele Traian Basescu sustine esecul sistemului electoral bazat pe vot uninominal, steagul cu care a asigurat PDL succesul in campania pentru europarlamentare in 2007. „Eu am venit cu solutia votului uninominal. Dar dupa ce vezi ce s-a intamplat in parlament, nu poti sa nu spui „, a spus seful statului, la discutiile pentru desemnarea premierului de la Cotroceni.
Vina pentru dublarea numarului de parlamentari a fost insa atribuita de presedinte trio-ului Dan Voiculescu- Viorel Hrebenciuc-Bogdan Olteanu, autorii neoficiali ai legii electorale in forma de astazi. „Pe de alta parte, modul in care s-a scris legea nu-l cautati la mine, cautati-l la domnul Voiculescu, domnul Hrebenciuc, domnul Olteanu de la liberali”, a spus Basescu, declarandu-se in favoarea modificarii sistemului electoral asumata de PSD.

O …

spot_img