Trump, conferință de la Casa Alba: Voturile legale indică că am câștigat, dacă nu ne fraudează/ Nu a existat niciun mare val albastru – Alegeri SUA 2020

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Președintele Donald Trump susține în aceste momente o conferință de presă de la Casa Alba. Acesta susține că a câștigat alegerile, dar că este fraudat și cere stoparea numărări voturilor.

Trump susține că numărul voturilor ”legale” (n.r. Trump consideră voturile prin poștă ilegale) i-ar arăta că a câștigat alegerile prezidențiale, susținând că este privat de președinție prin fraudă.

„Dacă numărați voturile legale, câștig cu ușurință”, a spus Trump, neoferind nici o dovadă pentru revendicarea sa. „Dacă numărați voturile ilegale, ei pot încerca să ne fure alegerile”.

Trump a spus că pledează pentru oprirea numărării „voturilor care au venit târziu” și a continuat să promoveze rezultatele din statele care au fost deja adjudecate pentru el.

„Am câștigat deja decisiv multe state critice, inclusiv victorii masive. Adversarii se uită cu binoclul după mine ca să mă poată vedea, așa de clar am câștigat”, a susținut el.

Trump insistă că ceea ce se înâmplă acum cu numărarea voturilor e ceva fără precedent în istoria SUA și este o rușine care nu trebuie permisă.

Președintele a atacat și mass-media pe care o consideră vinovată prin proiecțiile făcute pentru anumite state pe care i le-au acordat ”grăbit și eronat” lui Biden.

spot_img