Cuba a rămas pe întuneric: „Sistemul este fără electricitate în toată țara”

spot_img

Știri din aceeași categorie

Dormitoare și Paturi de Lux Homemobili – Confort și Stil la Superlativ

/*! elementor - v3.7.8 - 02-10-2022 */ .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#818a91;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#818a91;border:3px...

DISTRIBUIE!

Cuba a rămas pe întuneric: „Sistemul este fără electricitate în toată țara”

Pană de electricitate în Cuba Foto: Ramon Espinosa / AP / Profimedia

Închiderea principalei centrale termice din Cuba a provocat o defecţiune a întregului sistem electric al insulei, a declarat vineri Ministerul Energiei şi Minelor, într-un context de „urgenţă energetică”, relatează AFP, citată de Agerpres.

„Sistemul este fără electricitate în toată ţara”, după oprirea uzinei Antonio Guiteras, a declarat la televiziunea de stat Lrzaro Guerra, director general pentru energie electrică la Ministerul Energiei şi Minelor.

Cu o zi înainte, guvernul anunţase, printre alte măsuri, încetarea activităţii în sectorul public pentru a face faţă crizei energetice care afectează insula.

În ultimele săptămâni, populaţia mai multor provincii a rămas până la douăzeci de ore fără electricitate într-o zi.

Preşedintele Miguel Díaz-Canel a anunţat joi că ţara se află într-o situaţie de „urgenţă energetică” din cauza dificultăţilor pentru achiziţionarea combustibilului necesar pentru alimentarea centralelor sale, din cauza întăririi embargoului pe care Washington-ul îl impune insulei din 1962.

Pentru a face faţă acestei situaţii, premierul Manuel Marrero a anunţat suspendarea tuturor activităţilor neesenţiale ale statului, în timp ce deficitul de energie electrică a ajuns joi la aproape 50%.

spot_img