Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a lansat un atac dur la adresa autorităților române, după anunţul primarului din Cluj-Napoca, Emil Boc, privind interzicerea utilizării simbolurilor de stat de către echipa rusă de gimnastică ritmică la o competiție în România.
Zaharova a acuzat că sportivii ruși s-au confruntat cu „un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”.
„Contrar deciziilor recente ale Federaţiei Internaţionale de Gimnastică şi ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea tuturor restricţiilor aflate în vigoare şi restabilirea deplină în drepturi a sportivilor noştri, acestora li s-a interzis utilizarea drapelului naţional şi a imnului naţional la competiţia desfăşurată în România. Singura reacţie posibilă şi firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiţie”, a spus purtătoarea de cuvânt a MAE rus, citată de Ambasada Rusiei la București.
Zaharova l-a indicat direct pe Emil Boc drept responsabil pentru situație, susținând că menținerea restricțiilor a fost impusă de primarul clujean „sub pretextul declarațiilor de rutină privind combaterea statului «agresor»”.
„Nici organizatorii competiției, nici autoritățile nu au îndrăznit să i se opună acestui politician local, care, se pare, a decis să-și sporească astfel propriul «prestigiu»”, a declarat reprezentanta diplomației ruse.
Zaharova a mai acuzat că în România se promovează rusofobia și a susținut că acest fenomen „produce efecte monstruoase”, afectând organizarea competițiilor sportive internaționale.
Reprezentanta Moscovei a mai susținut că România „nu este capabilă să asigure condiții egale pentru participanții la competiții internaționale de anvergură” și a sugerat că țara noastră ar trebui să nu mai aibă dreptul de a candida pentru organizarea unor astfel de competiții.
Zaharova încheiat cu un avertisment pentru autorităților române: „Partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe.”
Echipa naţională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, „din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor”, a anunţat vineri biroul de presă al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF).
Reacţia a venit după ce primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat că la competiţie nu va fi afişat steagul Rusiei şi nu se va intona imnul ţării.






