Al doilea favorit, eliminat după un singur meci la ATP Țiriac Open

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Tallon Griekspoor a rezistat o singură partidă la ATP Țiriac Open 2024. Olandezul a părăsit competiția în optimi, învins de Marton Fucsovics (82 ATP), scor 7-5, 6-1.

Tallon GriekspoorFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tallon Griekspoor, învins de Marton Fucsovics în optimile ATP Țiriac Open

Ocupant al locului 25 în ierarhia mondială și cap de serie numărul doi la București, Tallon Griekspoor a debutat direct în turul al doilea, însă nu a avut prea multe șanse în fața lui Marton Fucsovics.

Jucătorul maghiar a decis în favoarea sa un prim set echilibrat, pe finalul căruia a reușit un break și trei gameuri consecutive câștigate.

În setul al doilea breakul a fost din nou arma sa, a condus cu 4-0 și a cedat un singur game lui Griekspoor, într-o partidă întreruptă de ploaie, care a durat în total o oră și jumătate.

În sferturile de finală, Marton Fucsovics va întâlni câștigătorul dintre portughezul Nuno Borges (55 ATP) și francezul Corentin Moutet (92 ATP).