
Imagine cu barul care a ars în Crans-Montana, Elveția, în seara de Revelion / Sursa foto: Fotogramma / Zuma Press / Profimedia
Autoritățile din Elveția au anunțat că 10 din cele 40 de persoane moarte în incendiu nu au putut fi identificate, iar în acest caz au fost cerute informații și autorităților din alte state, printre care și România. Amintim că un român a fost dat dispărut în urma tragediei din stațiunea de schi Crans-Montana.
În urma incendiului din localul din stațiunea de schi, 119 persoane au fost rănite, iar șase dintre acestea nu au putut fi încă identificate, conform autorităților.
„Procedurile de identificare sunt încă în desfășurare. Dintre persoanele rănite identificate, 71 sunt de naționalitate elvețiană. Se mai numără 14 cetățeni francezi, 11 italieni, 4 sârbi, precum și un bosniac, un belgian, un luxemburghez, un polonez și un portughez”, conform Poliției cantonale din Valais.
Numărul persoanelor care au murit în urma incendiului se ridică la 40, iar pentru 10 dintre acestea identificarea este încă doar parțială.
„Au fost deschise dosare ante mortem în colaborare cu mai multe țări, printre care Elveția, Belgia, Franța, Italia, Portugalia, Filipine, Congo, România, Serbia și Turcia. Aceste demersuri sunt indispensabile pentru a permite identificarea victimelor în cel mai scurt timp posibil”, precizează Poliția.
Mai multe persoane au fost deja audiate de poliție
Autoritățile mai spun că mai multe persoane au fost deja audiate în cadrul anchetei deschise de Ministerul Public al cantonului Valais.
Toate pistele sunt analizate, în special conformitatea localului și măsurile de securitate existente, precum prezența stingătoarelor, căile de evacuare și numărul de persoane autorizate.
Investigațiile urmăresc stabilirea cauzelor exacte ale incendiului și determinarea eventualelor responsabilități.





