Ana Bogdan, parcurs senzational la BRD Bucharest Open. S-a calificat in sferturile de finala

Ana Bogdan, numarul 108 mondial, a eliminat-o cu 6-4, 7-5 pe jucatoarea turca Cagla Buyukakcay, la capatul a doua ore si 7 minute de joc. In primul set s-a consemnat un singur break, pe care Ana Bogdan l-a reusit la scorul de 2-2, reusind apoi sa se impuna cu 6-4, in 54 de minute. Setul secund a fost mai echilibrat, departajarea la doua game-uri facandu-se la scorul de 5-5.
Ana Bogdan este a doua jucatoare calificata in sferturi, dupa nemtoaica Julia Goerges, care a eliminat-o cu 7-6, 6-3 pe Alexandra Sasnovic. Ana Bogdan va juca in turul urmator cu invingatoarea dintre muntenegreana …