Ana Bogdan, performera saptamanii in tenisul romanesc. S-a calificat in sferturi la Bogota

Ana Bogdan (25 ani, 76 WTA), a saptea favorita, s-a impus dupa doua ore si 39 de minute de joc efectiv, dar la a treia repriza a meciului, care a fost intrerupt prima oara de ploaie la 30-30 in setul decisiv, iar apoi la scorul, de 2-2.
Ana Bogdan a salvat o minge de meci in tiebreak-ul setului secund, iar in decisiv a fost condusa cu 2-0, 3-2 si 4-3, dupa care a castigat trei ghemuri consecutive si meciul.
Romanca a avut 3 asi si 7 duble greseli, reusind sa transforme doar 6 din cele 23 de oportunitati de break de care a beneficiat. Blinkova (19 ani, 115 WTA) a reusit 6 asi si a comis 13 duble greseli.
Scorul meciurilor directe era egal, 1-1, Bogdan castigand in 2015 la Moscova, in optimi, cu 7-5, …