CM 2018. Brazilia pleaca acasa, Belgia e in semifinale. La Cupa Mondiala au ramas numai echipe din Europa

CM 2018. Belgia a castigat cu scorul de 2-1 si s-a calificat in careul de asi al Cupei Mondiale, unde va juca impotriva Frantei. Meciul se va disputa marti, 10 iulie, la Sankt Petersburg.
Belgia-Brazilia a fost un meci spectaculos, cu multe actiuni de poarta si a carui tabela a fost dezghetata inca din minutul 13, cand Fernandinho si-a trimis mingea in poarta proprie. Pana la pauza Belgia a mai marcat o data, iar Brazilia a replicat pe final, in minutul 77, insa a fost destul de putin coerenta in fata portii.
Este pentru a doua oara dupa 1986 cand Belgia ajunge in semifinalele Cupei Mondiale. Atunci, “diavolii” au pierdut cu 0-2 in fata Argentinei lui Maradona, care avea sa castige trofeul.
Cele mai importante faze ale meciului:
Min. 90+6 Final de meci, Belgia-Brazilia 2-1!
Min. 90+4 Courtois scoate peste bara sutul lui Neymar, din 18 metri! Extraordinara parada portarului belgian!
Min. 81 Renato Augusto, liber in 16 metri, rateaza o sansa imensa de a egala! Sutul sau se duce putin pe langa bara din dreapta lui Courtois!
Min. 78 O noua ocazie a Braziliei! Firmino primeste o minge cu spatele la poarta, in 10 metri, se intoarce si trage putin peste poarta!
Min. 77 GOOOL Brazilia! Renato Augusto relanseaza finalul de meci! Coutinho a centrat, iar Renato Augusto a trimis cu capul precis, langa bara, facand inutil plonjonul lui Courtois! Brazilia-Belgia 1-2!
Min. 75 E randul Braziliei sa rateze pe contraatac! Douglas Costa se afla la finalizare, dar sutul sau este respins de Courtois!
Min. 71 Brazilia incearca sa reduca diferenta, dar a inceputu sa se precipite in fata careului advers. Douglas Costa trage de la 18 metri, dar nu-l poate invinge pe Courtois, care plonjeaza si retine.
Min. 62 BRAZILIA BELGIA Belgia e aproape de 3-0, la capatul unui contraatac similar celui de la golul 2! De aceasta data Eden Hazard a sutat in cross, dar mingea a trecut putin pe langa poarta!
Min. 55 BRAZILIA BELGIA Brazilia ataca in valuri. Gabriel Jesus patrunde pe dreapta, dar isi prelungeste prea mult balonul si nu reuseste decat sa ikl impinga cu varful bocancului, iar Courtois apara!
Min. 46 BRAZILIA BELGIA A reinceput sfertul Brazilia-Belgia. Selectionerul Tite a mutat deja si l-a introdus pe Firmino in locul lui Willian.
Min. 45 BRAZILIA BELGIA Pauza la Kazan, rezultat surpriza Belgia conduce Brazilia cu 2-0! Ne asteapta o repriza secunda foarte intensa!
Min. 42 BRAZILIA BELGIA Ocazie din nou pentru Belgia, la lovitura de colt! Kompany reua cu calcaiul din 6 metri, Alisson retine de langa bara. Ar fi fost un gol de mare efect!
Min. 41 BRAZILIA BELGIA Lovitura libera de la 20 de metri pentru Belgia, sutul lui De Bruyne este scos de sub bara de Allison!
Min. 37 BRAZILIA BELGIA Ocazie Brazilia, dar sutul lui Coutinho este respins de langa bara! In acest mod Coutinho a marcat in primul meci, cu Elvetia, dar Courtois nu s-a lasat pacalit.
Min. 36 BRAZILIA BELGIA Marcelo il gaseste bine cu o centrare in interiorul careului pe Gabriel Jesus, dar lovitura de cap a acestuia trece pe langa poarta.
Min. 32?BRAZILIA BELGIA GOOOL Belgia! Contraatac extraordinar al “diavolilor”, faza il are in centru pe Lukaku, care a plecat cu mingea din careul propriu, i-a pasat balonul lui De Bruyne, iar acesta l-a executat pe Alisson de la marginea careului de 16 metri, cu un sut la coltul lung! Belgia – Brazilia 2-0!
Min 20 BRAZILIA BELGIA Sut Philippe Coutinho, pe jos, de la marginea careului, dar Thibaut Courtois retine fara probleme.
Min. 14 BRAZILIA BELGIA GOOOL Belgia! La o lovitura de colt fernandinho incearca sa respinga, dar nu face altceva decat sa trimita balonul in propria poarta. Este, de fapt, un autogil! Brazilia-Belgia 0-1!
Min. 8 BRAZILIA BELGIA Bara Brazilia! Lovitura de colt de pe stanga, iar Thiago Silva reia cu genunchiul, din 6 metri, in bara laterala! mare noroc pentru Belgia la aceasta faza!
Min. 2 BRAZILIA BELGIA Kevin De Bruyne trage primul sut la poarta. El ilm depaseste usor pe Fernandinho si trage din 22 de metri, dar pe langa poarta.
Belgia este neinvinsa in ultimele 23 de partide internationale, cu un bilant impresionant, 18 victorii si 5 egaluri. Este cea mai buna serie din istoria acestei nationale si, totodata, cea mai buna dintre echipele ramase in cursa la CM 2018.
Min. 1 BRAZILIA BELGIA A inceput meciul de la Kazan, Brazilia a avut lovitura de start.
BRAZILIA BELGIA LIVE STREAMING ONLINE VIDEO TVR. Echipele de start in meciul BRAZILIA – BELGIA
BRAZILIA: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho, Fernandinho – Willian, Coutinho, Neymar – …