EURO 2012. Loturile echipelor calificate la Campionatul European

de Luminita Turcu Postat la: 01.06.2012 16:24 Ultima actualizare: 01.06.2012 17:53

AFP//FRANCK FIFE
Grupa A: Cehia, Grecia, Polonia, Rusia
Cehia – selectioner Michal Bilek
Lotul:
Portari: Petr Cech (Chelsea Londra), Jaroslav Drobny (Hamburger SV), Jan Lastuvka (Dnepr Dnepropetrovsk);

Fundasi: Frantisek Rajtoral, David Limbersky (ambii Viktoria Plzen), Tomas Sivok (Besiktas Istanbul), Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec), Roman Hubnik (Hertha Berlin), Michal Kadlec (Bayer Leverkusen), Marek Suchy (Spartak Moscova);
Mijlocasi: Petr Jiracek (VfL Wolfsburg), Tomas Rosicky (Arsenal Londra), Tomas Hubschman (Sahtior Donetk), Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Petrzela (toti Viktoria Plzen), Jaroslav Plasil (Girondins Bordeaux), Jan Rezek (Anorthosis Famagusta), Vladimir Darida (Viktoria Plzen);
Atacanti: Milan Baros (Galatasaray Istanbul), David Lafata (FK Jablonec), Tomas Necid (TSKA Moscova), Tomas Pekhart (FC Nurnberg).
Grecia – selectioner Fernando Santos

Lotul:
Portari: Kostas Chalkias (PAOK Salonic), Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (US Palermo);
Fundasi: Vassilis Torosidis, Avraam Papadopoulos, Jose Holebas (toti Olympiakos Pireu), Kyriakos Papadopoulos (Schalke 04), Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen), Giorgos Tzavellas (AS Monaco), Stelios Malezas (PAOK Salonic);
Mijlocasi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toti Panathinaikos Atena), Giannis Maniatis, Giannis Fetfatzidis (ambii Olympiakos Pireu), Giorgos Fotakis (PAOK Salonic), Grigoris Makos (AEK Atena), Kostas Fortounis (FC Kaiserslautern);
Atacanti: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Giorgos Samaras (Celtic Glasgow), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopoulos (AEK Atena), Kostas Mitroglou (Atromitos Atena).
Polonia – selectioner Franciszek Smuda
Lotul:
Portari: Wojciech Szczesny (Arsenal Londra), Przemyslaw Tyton (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (RC Genk);
Fundasi: Sebastian Boenisch (Werder Bremen), Marcin Kaminski, Grzegorz Wojtkowiak (ambii Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruxelles), Jakub Wawrzyniak (Legia Varsovia);
Mijlocasi: Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafal Murawski (Lech Poznan), Ludovic Obraniak (Girondins Bordeaux), Eugen Polanski (FSV Mainz), Maciej Rybus (Terek Groznai), Rafal Wolski (Legia Varsovia);
Atacanti: Pawel Brozek (Celtic Glasgow), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hanovra “96).
Rusia – selectioner Dick Advocaat
Lotul:
Portari: Igor Akinfeyev (TSKA Moscova), Viaceslav Malafeiev (Zenit Sankt Petersburg), Anton Shunin (Dinamo Moscova)
Fundasi: Alexander Anyukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezutsky (TSKA Moscova), Sergei Ignashevich (TSKA Moscova), Kirill Nababkin (TSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Yury Zhirkov (Anji Mahacikala), Dmitry Kombarov (Spartak Moscova), Roman Sharonov (Rubin Kazan)
Mijlocasi: Igor Denisov (Zenit Sankt Petersburg), Roman Shirokov (Zenit Sankt Petersburg), Konstantin Zyryanov (Zenit Sankt Péeersburg), Denis Glushakov (Lokomotiv Moscova), Igor Semshov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoyev (TSKA Moscova), Marat Izmailov (Sporting)
Atacanti: Andrei Arsavin (Zenit Sank Petersburg), Alexander Kerzhakov (Zenit Sankt Petersburg), Alexander Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavlyuchenko (Lokomotiv Moscova), Pavel Pogrebnyak (Fulham).
Grupa B: Danemarca, Olanda, Germania, Portugalia
Danemarca – selectioner Morten Olsen
Lotul:
Portari: Stephan Andersen (Evian TG), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester City);
Fundasi: Lars Jacobsen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AS Roma), Daniel Agger (FC Liverpool), Andreas Bjelland, Jores Okore (ambii FC Nordsjaelland), Simon Poulsen (AZ”67 Alkmaar), Michael Silberbauer (Young Boys Berna), Daniel Wass (Evian TG);
Mijlocasi: William Kvist (VfB Stuttgart), Niki Zimling (FC Bruges), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (ambii Evian TG), Lasse Schone (NEC Nijmegen), Christian Eriksen (Ajax Amsterdam), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjaelland);
Atacanti: Nicklas Bendtner (Sunderland), Nicklas Pedersen (FC Groningen), Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl (ambii Brondby IF).
Olanda – selectioner Bert van Marwijk
Lotul:
Portari: Tim Krul (Newcastle United), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea City)
Fundasi: Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Malaga), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV)
Mijlocasi: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars (Sporting Lisabona), Wesley Sneijder (Internazionale Milano), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Tottenham)
Atacanti: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Luuk de Jong (FC Twente), Dirk Kuijt (Liverpool), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munichen).
Germania – selectioner Joachim Low
Lotul:
Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Tim Wiese (Werder Bremen), Ron-Robert Zieler (Hanovra “96);
Fundasi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toti Bayern Munchen), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Borussia Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal Londra);
Mijlocasi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Bayer Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toti Bayern Munchen), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Borussia Dortmund);
Atacanti: Mario Gomez (Bayern Munchen), Miroslav Klose (Lazio Roma), Lukas Podolski (FC Koln), Marco Reus (Borussia Monchengladbach).
Portugalia – selectioner Paulo Bento
Lotul:
Portari: Rui Patricio (Sporting Lisabona), Eduardo (Benfica), Beto (FC Porto/CFR Cluj).
Fundasi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (SportingLisabona), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (FC Porto), Miguel Lopes (Sporting Braga).
Mijlocasi: Hugo Viana (Sporting Braga), Joao Moutinho (FC Porto), Custodio (Sporting Braga), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Real Zaragoza).
Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Besiktas), Helder Postiga (Real Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Besiktas), Silvestre Varela (FC Porto).
Grupa C: Croatia, Italia, Irlanda, Spania
Croatia – selectioner Slaven Bilic
Lotul:
Portari: Stipe Pletikosa (FC Rostov), Ivan Kelava (GNK Dinamo Zagreb), Danijel Subacic (AS Monaco FC).
Fundasi: Jurica Buljat (Maccabi Haifa FC), Vedran Corluka (Tottenham Hotspur FC), Danijel Pranjic (FC Bayern München), Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt), Josip Simunic (GNK Dinamo Zagreb), Darijo Srna (FC Sahtior Donetk), Ivan Strinic (FC Dnepr Dnepropetrovsk), Domagoj Vida (GNK Dinamo Zagreb).
Mijlocasi: Milan Badelj (GNK Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmovic (FC Dinamo Moskva), Ivo Ilicevic (Hamburger SV), Niko Kranjcar (Tottenham Hotspur FC), Luka Modric (Tottenham Hotspur FC), Ivan Perisic (Borussia Dortmund), Ivan Rakitic (Sevilla FC), Ognjen Vukojevic (FC Dinamo Kiev).
Atacanati: Eduardo (FC Sahtior Donetk), Nikica Jelavic (Everton FC), Mario Mandzukic (VfL Wolfsburg), Ivica Olic (VfL Wolfsburg).
Italia – selectioner Cesare Prandelli
Lotul:
Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain);
Fundasi: Ignazio Abate (AC Milan), Federico Balzaretti (US Palermo), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (toti Juventus Torino), Christian Maggio (SSC Napoli), Angelo Ogbonna (AC Torino);
Mijlocasi: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini, Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (toti Juventus Torino), Riccardo Montolivo (AC Fiorentina), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Antonio Nocerino (AC Milan);
Atacanti: Mario Balotelli (Manchester City), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Sebastian Giovinco (FC Parma).
Irlanda – selectioner Giovanni Trapattoni
Lotul:
Portari: Shay Given (Aston Villa FC), Keiren Westwood (Sunderland AFC), David Forde (Millwall FC).
Fundasi: John O”Shea (Sunderland AFC), Richard Dunne (Aston Villa FC), Stephen Ward (Wolverhampton Wanderers FC), Sean St Ledger (Leicester City FC), Darren O”Dea (Celtic FC), Stephen Kelly (Fulham FC), Paul McShane (Hull City AFC).
Mijlocasi: Glenn Whelan (Stoke City FC), …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *