Horia Tecau a ajuns in finala la Wimbledon

de Luminita Turcu Publicat la: 09.07.2015 17:10 Ultima actualizare: 09.07.2015 17:40

Meciul dintre cuplul Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 4, si perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (Romania/India), cap de serie numarul 9, contand pentru semifinalele turneului de la Wimbledon a fost castigat de gruparea Tecau – Rojer

Perechea Tecau – Rojer a castigat semifinala de la Wimbledon cu cuplul Mergea / Bopanna, scorul evoluand astfel 4 – 6, 6 – 2, 6-3, 4-6, 13-11.?Meciul a durat trei ore si 22 de minuteTecau si Mergea au mai fost adversari in circuitul ATP de cinci ori, echipa sportivului din Constanta castigand de fiecare data.

Horia Tecau va juca maine si in sferturi la dublu mixt. Meciul lui Tecau si al partenerei sale, Katarina Srebotnik, cu perechea Robert Lindstedt/ Anabel Medina Garrigues (Suedia/Spania) va avea loc tot pe terenul doi, fiind al treilea din program.
Calificarea in finala Grand Slam-ului londonez este recompensata in acest an cu un premiu total de 170.000 de lire sterline (aproape 240.000 de euro) si cu cate 1.200 de puncte ATP. Castigatorii titlului vor primii 340.000 de lire sterline (475.000 de euro) si 2.000 de puncte ATP.La randul lor, invinsii de joi vor incasa un cec de 85.000 de lire sterline (118.500 de euro) si 720 de puncte ATP.Anterior, Tecau si Mergea au mai fost adversari in circuitul ATP de cinci ori, echipa sportivului din Constanta castigand de fiecare data. Ei au facut echipa in anul 2002, cand au castigat turneul de la Wimbledon la juniori.In cealalta semifinala se vor intalni, tot joi, perechea …