LIVE TEXT: Simona Halep a castigat Turneul de la Madrid, dupa: 6-2, 6-4, in finala cu Dominika Cibulkova

Simona Halep a castigat sambata seara?primul?titlu din 2016. Ocupanta locului 7 WTA s-a impus in?Finala Turneului de la?Madrid, 6-2, 6-4, impotriva sportivei din Slovacia,?Dominika Cibulkova.
Prin castigarea, trofeului?Halep?si-a egalat si depasit cea mai buna performanta a ei in competitia de la Madrid, dupa finala pierduta in 2014, in fata?Mariei Sharapova.
De asemenea, a fost?prima finala pentru Halep, dupa aproape 9 luni. Ea a disputat ultimul act de la Cincinnati, in august 2015, si a fost invinsa de numarul unu mondial,?Serena Williams, in doua seturi, 3-6, 6-7.
De partea cealalta, pentru ocupanta locului 38 WTA, a fost?cea mai importanta finala, de la ultimul act de la Australian Open (2014), atunci cand a fost invinsa de Na Li (6-7, 0-6).
Cibulkova (27 ani, 38 WTA) a condus-o?pe Halep cu?3-1?la meciurile directe iar acum este 3-2 la general.?Singura victorie a romancei data?din 2012, in sferturi, la Bruxelles, pe zgura, 0-6, 6-4, 6-3.
LIVE TEXT: Simona Halep – Dominika Cibulkova finala de la Madrid Mandatory poate fi urmarita pe site-ul www.romanialibera.ro.
…………………………………………………………………………………………………………………….
UPDATE 20:34: Halep – Cibulkova 6-2, 6-4. Game, set si meci pentru Simona, care castiga primul sau titlu in 2016!?A incheiat meciul cu un as si a incununat, astfel, o prestatie la inaltime aratata pe tot parcursul turneului.
UPDATE 20:33 Halep serveste pentru MECI!!!!
UPDATE 20:26 Halep – Cibulkova 5-3. Simona la un game distanta de castigarea trofeului!!!
UPDATE 20:22: Halep – Cibukova: 4-3.
UPDATE 20:16: Halep – Cibulkova 6-2, 4-2.?Simona castiga la 0 pe propriul serviciu. Si-a adjudecat game-ul cu un prim as reusit in aceasta finala.
UPDATE 20:15: Halep – Cibulkova 3-2.Pauza si adversara Simonei cere ajutorul antrenorului sau!!!
UPDATE 20:10: Halep – Cibulkova 6-2, 3-1.?Jucatoarea constanteana se desprinde din nou la doua game-uri. Adversara a avut 30-0, dar Simona si-a pastrat calmul si si-a adjudecat pe propriul serviciu un game care a ajuns de 5 ori la avantaje. Stare de spirit foarte buna pentru Halep, care pare stapana pe sine si gaseste de multe ori antidotul pentru loviturile adversarei. Multe greseli nefortate pentru Cibulkova.
UPDATE 19:59: Halep – Cibulkova 6-2, 2-1.?Jucatoarea din Slovacia castiga pe propriul serviciu si isi trece in cont primul game?in acest al doilea set.
UPDATE 19:56: SET 2?Halep – Cibulkova 2-0.
UPDATE 19:48: Halep – Cibulkova 6-2, 1-0. Inceput excelent pentru jucatoarea noastra, care conduce 1-0 in SETUL 2.
UPDATE 19:43: Halep – Cibulkova …