LIVE TEXT. Simona Halep eliminata foarte greu de Serena Williams la US Open: 6-2, 4-6, 6-3

Simona Halep?si?Serena Williams au jucat un tenis excelent in poate?cel?mai asteptat?meci?al?actualei editii la US Open. Confruntarea a durat putn peste doua ore si s-aterminat cu succesul Serenei in trei seturi: 6-2, 4-6 si 6-3 in decisiv.
Romanca a ramas si dupa aceasta confruntare?doar cu o victorie?in toate?noua?partide directe cu liderul mondial.
Serena Williams are, gratie succesului din sferturi,?cele mai multe victorii in Era Open. Ea a ajuns la?309, depasindu-l pe Roger Federer. De partea cealalta, Simona Halep, care este cu zece ani mai tanara, a adunat doar 48 de succese la competitiile majore.
Doar semifinalista in 2016 la US Open, Serena cauta al saptelea succes “acasa”, dupa ce a ridicat trofeul deasupra capului in 1999, 2002, 2008, 2012, 2013 si 2014.
Cea mai buna jucatoare a lumii s-a confruntat cu o singura minge de break, pe care a salvat-o, in cele patru partide pe care le-a sustinut la US Open. Mai mult, pentru al cincilea sezon consecutiv, Williams isi trece in cont cel putin 300 de asi in circuitul de simplu.
Williams a petrecut pe teren la actuala editie a Open-ului american patru ore si 13 minute, in total, in primele patru partide, in timp ce Simona Halep a avut nevoie de sase ore si 11 minute pentru a se califica in sferturile de finala.
………………………………………………………………………………………………………………………………..
GAME, SET, MECI, WILLIAMS!!! Serena se impune dramatic, in trei seturi, in fata Simonei Halep, 6-2, 4-6, 6-3
Halep – Williams 2-6, 6-4, 3-5! Game, Halep!?Simona ramane in meci dupa un joc mai simplu la serviciu, castigat la 0. Serena serveste pentru accederea in semifinale.
Halep – Williams 2-6, 6-4, 2-5! Game, Williams!?Serena incepe game-ul cu asul numarul 18, iar doua mingi trimise afara de Simona duc scorul la 40-0. Serviciul numarului unu mondial este imens in acest game alb.
Halep – Williams 2-6, 6-4, 2-4! Game, Halep!?Simona rezista incredibil si castiga 3 puncte consecutive, revenind de la 15-30.?
?Halep – Williams 2-6, 6-4, 1-4! Game, Williams!?Din pacate, Simona greseste mai mult in acest set si da semne de oboseala. Serena este cea care conduce jocul si se impune la 30, dupa doua ore de joc.?
Halep – Williams 2-6, 6-4, 1-3! Break, Williams!?Serena profita de o perioada a Simonei si accelereaza. Se impune la 15, castigand patru puncte consecutive.
04:17: Halep – Williams 2-6, 6-4, 1-2! Game, Williams!?Jocul incepe cu un punct fabulos care le gaseste pe cele doua la fileu, iar Simona iese castigatoarea. Un nou as al Serenei si o scurta duc scorul la 40-15. Serena vine din nou la fileu si trece in avantaj pe tabela.?
Halep – Williams 2-6, 6-4, 1-1! Game, Halep!?Simona reuseste primul as al meciului si apoi accelereaza decisiv. La 40-15 urmeaza insa doua duble greseli consecutive. Serena se grabeste si Simona profita.?
?Halep – Williams 2-6, 6-4, 0-1! Game, Williams!?Romanca incepe foarte bine setul decisiv, dar rateaza doua mingi de break consecutive. Williams este surprinsa apoi de o lovitura lobata a constantencei, iar Serena inchide game-ul cu o lovitura fantastica.
Halep – Williams 2-6, 6-4! GAME, SET HALEP! Simona face cel mai solid set din acest an si trimite meciul in decisiv, dupa un nou game imens, care a durat peste 10 minute si in care Simona a salvat 5 mingi de break.?
Halep – Williams 2-6, 5-4! Game, Williams. Serena ramane in al doilea act, dupa ce Simona a ratat o minge de set. Romanca serveste pentru a trimite meciul in decisiv
Halep – Williams 2-6, 5-3! Game, Halep!?Simona arata ca a ajuns la un nivel de maturitate care ii permite sa o invinga pe Williams. Joaca la un nivel extrem de ridicat si se apropie la un singur game de castigarea setului secund.
Halep – Williams 2-6, 4-3! Game, Williams!?Serena respira cu ajutorul serviciului si face un game alb.
Halep – Williams 2-6, 4-2! Game, Halep!?Williams greseste din ce in ce mai mult, dar acest lucru este cauzat si de jocul impus de Simona in aceasta perioada a partidei. Halep se impune la 15 si Williams pierde pentru prima oara la aceasta editie 4 game-uri intr-un set.
?Halep – Williams 2-6, 3-2! Game, Williams!?Romanca pastreaza poate cel mai bun nivel al carierei in aceste momente si ajunge la 30-0. Greseste apoi o minge simpla, iar un serviciu de aproape 200 de km/h ii aduce Serenei al 11-lea as in meci.
?Halep – Williams 2-6, 3-1! Game, Halep!?Simona pastreaza un ritm uluitor si ajunge repede la 40-0, dar Serena reactioneaza si castiga doua puncte la rand, dar romanca rezista si se distanteaza.
Halep – Williams 2-6, 2-1! Break, Halep!?Simona greseste incredibil si rateaza sansa de a avea 3 mingi de break consecutive. Halep o scoate din ritm pe Williams, care greseste. Williams reactioneaza incredibil la 15-40 si serveste 3 asi consecutiv, ajungand la cota 9.?
Halep – Williams 2-6, 1-1! Game, Halep!?Simona se grabeste si greseste din nou in fata unei Williams care joaca fabulos si ajunge la 40-0. Romanca salveaza insa …