Mutu marcheaza din nou, in Fiorentina – Juventus 1-1

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Forma senzationala in care se afla Adrian Mutu continua. ?Briliantul? nostru a reusit sa puncteze din nou, de aceasta data in campionat. Intr-un meci contand pentru etapa a saptea a Serie A, atacantul Fiorentinei a marcat golul egalarii in fata fostei sale echipe, Juventus Torino.

Meciul, disputat duminica dupa-amiaza pe Artemio Franchi, a inceput cu un tempo scazut, cele doua gruparii studiindu-se cu atentie. Prima ocazie i-a apartinut chiar lui Adi Mutu, in minutul 20. Primind o centrare foarte buna dintr-un corner, compatriotul nostru a trimis insa peste poarta, dintr-o pozitie ideala. Dupa alte trei minute insa, oaspetii aveau sa deschida scorul: Gamberini respinge gresit cu capul si Iaquinta, adus in aceasta vara de la Udinesse, marcheaza cu un sut superb. In minutul 36, Adi a fost din nou aproape de a marca, insa nu a gasit finalizarea la pasa buna venita din partea cehului Ujfalusi.

Repriza a doua avea sa fie cu mai mult noroc pentru compatriotul nostru. Gruparea ?Viola? a inceput un adevarat asediu la poarta lui Buffon, insa goalkeeper-ul torinez a reusit sa respinga lovitura libera batuta de Mutu in minutul 49. Fiorentina a mai trecut in doua randuri foarte aproape de gol, in minutul 53, prin Dainelli, si in minutul 66, prin Donadel. Şi oaspetii ar fi putut marca in minutul 67, dar sutul bosniacului Salihamidzic a fost parat de acelasi excelent Gianluigi Buffon. Ultimul minut de joc avea sa aduca insa mult asteptata egalare. Fundasul Legrottaglie a facut hent in careu la o minge trimisa cu capul de Vieri, iar lovitura de pedeapsa a fost transformata in gol, cu sange rece, de al nostru Adrian Mutu. Scor final 1-1 si Fiorentina urca pe locul patru, in spatele lui Inter, Juve si AS Roma.