Real – Barcelona 2-0: Dubla victorie pentru madrileni in Supercupa Spaniei, Zidane cucereste al saptelea trofeu

UPDATE: Real Madrid si-a adjudecat Supercupa Spaniei pentru a zecea oara in istorie.Dupa 3-1 pe Camp Nou, “galacticii” au stralucit si in returul de acasa contra marii rivale Barcelona.Asensio a avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul.Barca a dat semne ca poate reveni in meci: Suarez a incercat o executie spectaculoasa, iar Messi s-a incurcat in duel unu la unu cu Navas.Real a pus din nou presiune pe final de repriza. Vasquez a nimerit bara, iar Benzema a dus scorul la 2-0. A fost a noua reusita a francezului in duelurile cu Barcelona.In minutul 52, Messi a irosit o mare ocazie: argentinianul a tras in transversala. Benzema a trecut pe langa dubla, dar Ter Stegen si-a salvat echipa.Barcelona a continuat sa caute golul, iar Luis Suarez a avut si el o bara.In minutul 85, catalanii au mai primit o lovitura: Suarez s-a accidentat si este incert pentru meciul din prima etapa a campionatului Spaniei, cu Betis. Uruguayanul a ramas insa pe teren, pentru ca Ernesto Valverde epuizase schimbarile.S-a terminat 2-0 pentru Real Madrid, care a castigat al saptelea trofeu sub comanda lui Zinedine Zidane.
Real Madrid – Barcelona LIVE VIDEO ONLINE 2017:?Returul?Supercupei Spaniei,?dintre?Real Madrid?si?FC Barcelona?va avea loc pe?Santiago Bernabeu,?de la miezul noptii, IN DIRECT la Digi Sport 1.
Echipele?de start:
Real Madrid:?Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Kovacic, Kroos, Modric – Lucas, Asensio, BenzemaRezerve:?Casilla – Nacho, Theo, Ceballos, Casemiro, Isco, BaleAntrenor: Zinedine Zidane
Barcelona:?Ter Stegen – Sergi Roberto, Mascherano, Umtiti, Piqué, Alba – Busquets, Rakitici, André Gomes – Messi, L. SuárezRezerve:?Cillessen – Semedo, D. Suárez, Deulofeu, Alcácer, Digne, Aleix VidalAntrenor: Ernesto Valverde

In prima mansa, echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu?3-1, intr-un meci in care?Cristiano Ronaldo?a primit doua cartonase galbene in trei minute si a fost apoi suspendat pentru cinci meciuri, intrucat l-a impins pe arbitrul Bengoetxea, in urma primirii cartonasului rosu.
Astfel, cel mai important jucator din echipa lui Zidane urmeaza sa absenteze in retur. Francezul se va putea baza insa pe Luka Modric, cel care a ratat turul tot din cauza unei suspendari.
De partea cealalta, principalul absent va fi capitanul?Andres Iniesta.
Real Madrid este insa foarte aproape de castigarea primei Supercupe, dupa cea obtinuta in 2012, atunci cand s-a impus tot in fata Barcelonei. Detinatorii ai trofeului, catalanii au cele mai multe Supercupe castigate – 12 fata de cele 9 ale “albilor”.

UPDATE Real Madrid – Barcelona LIVE VIDEO ONLINE 2017:?Real a anuntat ca va face apel impotriva suspendarii, in speranta ca il va avea pe teren pe Cristiano Ronaldo chiar la retur. Sansele sunt foarte mici ca demersul lor sa aiba succes, dar fanii nu vor ceda. Au anuntat deja un protest de proportii, chiar in timpul meciului.
Jose Maria Sanchez Martinez va fi centralul mansei secunde din Supercupa Spaniei si nu va avea viata usoara. In minutul 7, fanii de pe Santiago Bernabeu au anuntat un protest la adresa arbitrajului, alegand in mod simbolic minutul 7, reprezentand si numarul lui Cristiano Ronaldo. In acel moment, zecile de mii de oameni din tribunele arenei madrilene (care are o capacitate totala de 81.000 de locuri) vor flutura batiste albe, in semn de dezaprobare fata de arbitrajul de duminica.

UPDATE Real Madrid – Barcelona LIVE VIDEO ONLINE 2017:?Cristiano Ronaldo a ramas cu suspendarea de cinci meciuri si dupa ce cazul lui a fost judecat de Curtea de Apel.?Portughezul de 32 de ani a reactionat pe contul personal de Instagram dupa ce a auzit vestea, iar mesajul lui a fost unul dur.

“Este imposibil sa tac in legatura cu aceasta situatie. Cinci meciuri. Mi se pare foarte mult si este ridicol. Poti numi asta o campanie impotriva mea”, a comentat Ronaldo.

Duminica, in turul Supercupei Spaniei, Cristiano Ronaldo a fost rezerva si a intrat in minutul 58 in echipa lui Zidane. In minutul 80 a marcat un gol superb, pe care l-a celebrat dandu-si tricoul jos, motiv pentru care a incasat un cartonas galben.
Peste doar doua minute, portughezul a cazut in careul Barcelonei dupa un contact cu Umtiti, iar arbitrul Bengoetxea a considerat ca a simulat si i-a aratat al doilea avertisment, eliminandu-l de pe teren.

Echipele probabile:
Real Madrid:?K. Navas – Carvajal, Nacho, Ramos, Theo – L. Vazquez, Modric, Kovacic, Asensio – Bale, Benzema.Antrenor:?Zinedine Zidane.
Barcelona:?Ter Stegen – N. Semedo, Pique, Umtiti, J. Alba – Rakitic, Busquets, Denis Suarez – Messi, Luis Suarez, Deulofeu.Antrenor:?Ernesto Valverde.
REAL MADRID – BARCELONA LIVE in Supercupa Spaniei. ONLINE STREAM Digi – VIDEO.?Real Madrid este la un pas sa puna mana pe trofeul Supercupa Spaniei, dupa ce in prima mansa a reusit sa invinga pe rivala Barcelona cu scorul …