ROMANIA – SERBIA 0-0. Egal eroic pentru “tricolori”: Tamas, eliminat, Tadic a ratat un penalty! VEZI CLASAMENTUL

Romania?si?Serbia?au terminat la egalitate, scor 0-0, si “tricolorii” nu mai depind doar de propriile rezultate pentru a fi pe primul loc in grupa. Cel mai probabil, Romania va lupta pentru locul 2 cu Muntenegru. Mai sunt sanse la locul 1 doar daca Romania ia 6 puncte din ultima “dubla”, iar sarbii se incurca intr-un meci, cu Muntenegru si Lituania, pe propriul teren. La egalitate de puncte cu Serbia se vor lua in calcul meciurile directe, unde “tricolorii” sunt in avantaj, gratie remizei cu goluri din tur, scor 2-2.
Finalul primei reprize a fost marcat de cartonasul rosu primit de Tamas in minutul 44. Fundasul central al nationalei a avut o intrare dura, cu piciorul la nivelul urechii lui?Gacinovic. Arbitrul a aratat fara sa stea pe ganduri punctul cu var, penalizandu-l si cu cartonas rosu. Tadic, starul lui Ajax, a executat defectuos lovitura de pedeapsa, mult peste poarta aparata de Tatarusanu!
Meciul dintre Romania si?Serbia a fost oprit pentru cateva zeci de secunde din cauza materialelor pirotehnice aprinse de suporterii romanilor. “Tricolorii” pot juca fara spectatori in meciul cu Lituania de pe “Ilie Oana”. Tot la Ploiesti, …