S-A AFLAT! Adevaratul motiv pentru care Stefan Radu nu mai vine la echipa nationala. “In momentul ala a renuntat. Eu eram acolo!”

Stefan Radu a adunat peste 300 de meciuri pentru Lazio, dar a imbracat tricoul primei reprezentative de doar 14 ori. Ultima oara, el a evoluat in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, in remiza cu Ungaria, scor 2-2, insa Marius Niculae spune ca Stefan Radu nu a putut sa treaca peste un episod petrecut in 2008.
FRF, prima reactie despre venirea lui Gica Hagi la NATIONALĂ
Stefan Radu a inceput titular campania de calificare la CM 2010. A jucat insa doar 45 de minute in meciul de trista amintire Romania – Lituania 0-3, disputat pe 6 septembrie 2008. Nemultumit de prestatia lui, Victor Piturca l-a scos la pauza pe fundasul lazial si nu l-a mai convocat o perioada. Selectionerul de la acea vrem a declarat ca a fost dezamagit de evolutia fundasului, precum si de atitudinea lui la antrenamente si fata de unii membri din staff-ul nationalei.