Simona Halep a eliminat-o pe Rogers, scor 6-2, 6-3. Romanca merge in optimi la US OPEN!

Simona Halep, cap de serie numarul 2, s-a calificat in optimile US Open si si-a egalat cea mai buna performanta la acest turneu. Romanca s-a impus in fata americancei Shelby Rogers, 154 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3.
Dupa un start de meci mai ezitant, la scorul de 2-2, romanca si-a intrat in ritm si a cedat cu greu puncte in fata adversarei. Dupa 66 de minute, Halep a obtinut biletul spre optimile US Open.
In urmatoarea runda Halep o intalneste pe castigatoarea meciului dintre Sabine Lisicki (cap de serie 24) si Barbora Strykova (42 WTA).
—-
LIVE TEXT Halep – Rogers: 6-2, 6-3
6-3: Break, MECI, Halep. Simona incheie partida cu un nou break.
5-3: Rebreak, Rogers. Americanca reuseste o surpriza uriasa prin break-ul care mai amana cu cel putin un game finalul meciului.
5-2: Break, Halep. Simona face al doilea break al acestui set intr-un moment crucial.
4-2: Game, Halep. Romanca se indreapta spre optimile US Open, insa deocamdata mai are de castigat cel putin doua game-uri.
Se joaca de 55 de minute, iar Simona nu mai are sanse sa se impuna in mai putin de o ora de aceasta data.
3-2: Game, Rogers. Americanca a condus cu 30-0, respectiv 40-30, insa game-ul a fost decis abia la Deuce. Game-ul a durat mai bine de 5 minute.
3-1: Game, Halep. Statisticile arata un raport al erorilor nefortate de 14-6, cele mai putine in dreptul Simonei.
2-1: Game, Rogers. Americanca intrerupe recitalul Simonei, insa romanca ramane jucatoarea dominanta a partidei.
2-0: Game, Halep. Romanca domina jocul fara probleme. Este al saptelea?game consecutiv castigat de Halep, incepand de la scorul de 3-2 din primul set.
1-0: Break, Halep.
Setul al doilea incepe cu Rogers la serviciu.
6-2: Game, SET, Halep. Simona si-a intrat foarte bine in joc, dupa un start de meci mai ezitant, in care i-a permis adversarei sa-si ridice prea mult nivelul. Este clar ca Rogers poate fi o jucatoare periculoasa daca nu este tinuta din scurt.
5-2: Break, Halep. Simona a destabilizat-o complet pe adversara sa, iar castigarea primul set pare o formalitate in acest moment. Romanca va servi pentru set.
4-2: Game, Halep. Comentatorii Eurosport spun despre Halep ca are o vointa de fier si dau drept exemplu faptul ca a refuzat sa-si apere titlul in Bucuresti, la turneul de acasa pentru a se putea concentra pe turneele mai mari care urmau sa vina pe hard-ul american.
Simona are un prim serviciu foarte bun in aceasta partida, iar statisticile arata ca in 78% din cazuri si-a adjudecat si setul cand au fost indepliniti acesti parametri. Ramane de vazut daca adversara va avea un raspuns la jocul tot mai bun al romancei.
3-2: Break, Halep. Simona face ceea ce trebuie si castiga la timp primul break al partidei. Meciul ar putea arata diferit incepand din aceast punct, dupa ce startul a fost unul destul de strans.
Statisticile arata un raport de 9-7 al erorilor fortate, cele mai putine in dreptul Simonei.
2-2: Game, Halep. Simona egaleaza. Este important ca primul break al meciului sa-i revina romancei si nu adversarei.
1-2: Game, Rogers. Americanca isi arata calitatile inca din startul meciului, iar Halep este surprinsa?in aceasta prima parte a setului. Simona trebuie sa-si intre in joc pentru a o destabiliza pe Rogers, altfel va avea un meci foarte greu cu jucatoarea clasata pe locul 154 mondial.
1-1: Game, Halep. Simona raspunde cu un game in care cedeaza o singura minge. Partida ar putea continua cu puncte pe serviciu, in conditiile in care americanca a aratat un serviciu foarte bun.