Simona Halep a pierdut dramatic finala la Doha, 6-3, 4-6, 3-6 cu Elise Mertens

Simona Halep a condus cu 3-1, in primul set, a fost egalata, apoi a luat cinci game-uri la rand pana la 6-3, 2-0. Simona Halep a fost scoasa din ritm in setul secund dupa ce Elise Mertens a solicitat, la scorul de 2-1, interventia medicului pentru unele probleme la spate. Belgianca a fost mai activa la revenirea pe teren si a gasit de fiecare data raspunsuri si a contracarat eficient, fortand pe serviciul romancei si reusind pana la urma sa castige setul secund si sa trimita partida in decisiv.
Decisivul nu a mai salvat-o pe Simona Halep, asa cum s-a intamplat vineri in semifinala cu Elina Svitolina. Ramasa vizibil fara resurse fizice si tot mai golita de energie, Simona Halep nu a mai etalat intensitatea de care a dat dovada in prima parte a meciului. Elise Mertens a fortat in permanenta, a fost neobosita si a castigat cea mai prestigioasa finala a carierei.
SIMONA HALEP – ELISE MERTENS 6-3, 4-6, 3-6
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 3-6.?Elise Mertens, break, set si meci
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 3-5.?Elise Mertens inca un game
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 3-4. Simona Halep, game la zero
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 2-4.?Elise Mertens isi face serviciul
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 2-3. Simona Halep reteaza mingea de 3-2, apoi?Elise Mertens face break
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 2-2. Break Simona Halep
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 1-2. Simona Halep, game la zero
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 0-2.?Elise Mertens se distanteaza dupa un game lung
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 0-1.?Elise Mertens incepe decisivul cu un break
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6.?Elise Mertens duce meciul in set decisiv
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-5. Elise Mertens face break la zero
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-4.?Elise Mertens isi face serviciul
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-3.?Simona Halep salveaza si ea o minge de break si isi face serviciul
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 3-3.?Elise Mertens isi face servciul dupa ce a revenit de la 15-40
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 3-2.?Simona Halep salveaza o minge de break si trece in avantaj
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 2-2. Elise Mertenes cere pauza medicala la vestiare, de unde revine dupa 8 minute, apoi isi face serviciul dupa ce Simona Halep a avut minge de break
Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 2-1. Elise Mertens, break si primul game dupa cinci la rand castigate de Simona Halep