Simona Halep, dupa victoria de la Indian Wells: “Aici ma simt ca acasa”

Simona Halep, locul 4 WTA, care a invins-o pe croata Donna Vekici, locul 86 WTA, scor 6-4, 6-1, si s-a calificat in turul trei la Indian Wells, a afirmat ca i-a fost greu in primul set, deoarece revenea dupa o luna de pauza, dar sfaturile antrenorului Darren Cahill au ajutat-o foarte mult.

“A fost un prim set greu, am avut patru saptamani de pauza, multumesc antrenorului pentru sfaturi, sunt bucuroasa ca am reusit sa castig. Aici ma simt ca acasa, mereu am avut sprijin de la fanii romani, cred ca voi mai putea castiga si alte meciuri datorita lor”, a declarat Halep la finalul meciului cu Vekici.
Simona Halep a fost sustinuta din tribune de numerosi fani romani, care i-au scandat numele si au afisat drapelul Romaniei.
Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o pe croata Donna Vekici, locul 86 WTA, scor 6-4, 6-1, si s-a calificat in turul trei la turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.
Halep, care, sambata, a scris pe Facebook, un mesaj emotionant dupa decesul bunicului ei, s-a impus scor 6-4, 6-1, dupa o ora si 11 minute de joc.
La 5-4 in primul set, Halep a discutat cu antrenorul Darren Cahill, care i-a transmis sa fie increzatoare si sa-si faca jocul, pentru ca este doar la primul meci la turneul american.