SIMONA HALEP, in optimile de finala la US Open 2016, dupa 6-1, 2-6, 6-4 cu Timea Babos

Simona Halep s-a impus in trei seturi, 6-1, 2-6, 6-4, dupa doua ore si zece minute de joc. In optimile de finala, Simona Halep o va intalni in meciul urmator pe Carla Suarez Navarro (12 WTA).
Simona Halep a inceput cu break primul set si a condus ostilitatile de la un capat la altul. Nu i-a lasat nicio sansa adversarei mai slab cotate si s-a impus, scor 6-1, dupa doar 26 de minute.
Incepand cu actul secund, partida a luat o intorsatura nefavorabila Simonei Halep. Sportiva din Constanta nu s-a mai ridicat la nivelul din primul set, cand nu i-a lasat nicio sansa Timeei Babos, iar jucatorea din Ungaria s-a desprins decisiv dupa o serie de break-uri. In final, Timea Babos a castigat setul doi, scor 6-2.
Setul decisiv a inceput prost pentru Simona Halep, care a fost condusa cu 2-0. A castigat game-ul urmator, insa Babos si-a facut …