Simona Halep, sezon catastrofal. A treia infrangere la rand in circuitul ATP, a fost eliminata si de la Wuhan

Simona Halep n-a mai castigat niciun meci din data de 19 august, cand a invins-o pe Sabalenka in semifinale la Cincinnati. A urmat infrangerea cu Kiki Bertens, din finala, apoi eliminarea din turul I de la US Open, pentru ca marti seara sa rateze si debutul in Asia, 0-6, 5-7 cu Dominika Cibulkova.
Halep, care si anul trecut pierduse in turul secund, s-a inclinat dupa o ora si 24 de minute.
Simona Halep a facut figuratie pur si simplu in primul set, cedat la zero, dupa doar 29 de minute, in fata agresivei Cibulkova, romanca reusind sa obtina doar 8 puncte, doua pe serviciul sau.
Halep, la primul sau meci dupa o luna de pauza (precedenta partida a fost in primul tur la US Open) s-a confruntat cu probleme medicale la spate, cerand interventia medicului la 0-5.
Cibulkova a inceput excelent si actul al doilea, conducand cu 2-0, dar apoi Simona a avut un reviriment. Dupa o noua interventie a medicului, din cauza unor probleme la coapsa stanga, Halep a reusit sa intoarca scorul si sa conduca apoi cu 4-2. Cibulkova a …