SPANIA – RUSIA 1-1, 3-4 la PENALTY-URI. Rusii, fara greseala la 11 METRI

Rusia a trecut de Spania la penalty-uri, 4-3, dupa 1-1 in timpul regulamentar, si s-a calificat in sferturile de finala. Spania a pus stapanire pe centrul terenului, a avut o posesie covarsitoare, inutila insa in tentativa de a desface defensiva ermetica a rusilor. Deschiderea scorului a venit dupa o faza fixa. Presat de Sergio Ramos, Sergey Ignashevich, a trimis in propria poarta centrarea venita de la Marco Asensio. In minutul 40, Pique a sarit neglijent in careu si a comis hent. Artem Dzyuba a transformat cu siguranta.
Cea mai importanta ocazie de gol din repriza a doua a venit in minutul 84, de la vetereanul Iniesta, care a trimis de la 16 metri langa stalpul drept al portii lui Akinfeev.
In prelungiri, Rodrigo, introdus pe teren datorita noii reguli introduse de FIFA, a patra schimbare, a reusit o cursa in flancul drept si a sutat puternic. Akinfeev a respins in fata, la Carvajal, care a ratat insa executia.
Rusii au avut nervii mai tari la penalty-uri. Koke si Iago Aspas au trimis slab si au fost ghiciti de Akinfeev.
SPANIA – RUSIA 1-1 (1-1, 1-1), 3-4 la penalty-uri