Steaua merita mai mult contra lui Arsenal

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Steaua a pierdut la limita, aseara, in Ghencea, cu Arsenal Londra, a doua partida din grupa H a Ligii Campionilor. A fost 1-0 pentru englezi, intr-un meci in care Steaua s-a luptat de la egal la egal cu pustii lui Wenger.

Putina lume, aseara, pe „Ghencea”. Doar 16.000 de suporteri au tinut sa asiste la duelul favoritilor cu Arsenal Londra. Pedrazzini a incercat sa surprinda si a trimis pe teren un unsprezece ofensiv. Dica, Neaga si Surdu, mijlocasi ofensivi, plus Badea in atac. Steaua a inceput curajos meciul, dar Badea a trimis pe langa o centrare a lui Surdu. Pentru cateva secunde, stadionul a luat foc la reluarea aceluiasi Badea, insa golul sau a fost anulat pe motiv de ofsaid (7″). Arsenal a raspuns cu un contraatac rapid, Fabregas fiind foarte aproape de deschiderea scorului.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit la centrarea lui Flamini, mingea trimisa de el fiind deviata de Baciu spre poarta Stelei si prinsa de Zapata pe linia portii (42″).

La reluare, tot Steaua are prima ocazie de a marca, dar Toure salveaza de pe linia portii lobul de efect al lui Dica (58″). Antrenorul Stelei risca din nou si il introduce pe Iacob in teren in locul lui Badea. In minutul 72, atacantul Stelei scapa singur spre poarta lui Almunia, dar rateaza incredibil de la zece metri. Oaspetii au profitat de prima oportunitate pe care au avut-o si olandezul Van Persie a adus bucuria pentru Arsenal cu o reusita din interiorul careului (76″).