Victorie cu Olanda! Mergem la Euro!

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Romania a rescris istoria aseara, la Constanta, unde a obtinut prima victorie impotriva Olandei, scor 1-0 (0-0), si este ca si calificata la turneul final al Campionatului European de fotbal de anul viitor.

Succesul repurtat aseara, pe o vreme cainoasa, in fata Olandei, mentine Romania pe primul loc al Grupei G din preliminariile pentru Euro 2008 (din Austria si Elvetia). In plus, elevii lui Victor Piturca au ramas singura formatie neinvinsa in aceasta grupa.

In ultimele trei partide, cu Luxemburg (miercuri, in deplasare), Bulgaria (in deplasare) si Albania (acasa), tricolorii mai au nevoie de sase puncte pentru a obtine matematic, dupa opt ani, „biletele” pentru un turneu final. Calificarea va fi rasplatita cu 150.000 de euro pentru fiecare dintre titulari.

Prima repriza a fost una urata, in care olandezii au avut mai mult posesia si au pus in pericol poarta tricolora. La jumatatea primei parti, oaspetii au creat o presiune uriasa. Bouma a trimis balonul in bara, iar Seedorf l-a intins serios pe Lobont.

Dupa pauza, romanii au renuntat la prudenta excesiva, iar roata s-a intors, Mutu iesind tot mai des la rampa. Golul a picat in minutul 72, cand Chivu a centrat, Codrea a lovit excelent cu capul, iar mingea respinsa in extremis de Stekelenburg a ajuns la Goian, care, dintr-o pozitie suspecta de ofsaid, n-a ratat. A fost al treilea gol reusit de fundasul stelist in aceste preliminarii. Romanii au avut si noroc, Bouma trimitand balonul in bara in minutul 93!

> Victor Piturca a reusit sa califice din nou nationala la un turneu final, dupa ce facuse acest lucru si in 1999, tot la Europene. Atunci insa Piturca a fost demis dupa un scandal cu Hagi si Popescu.

> Adrian Mutu, liderul tricolorilor, a primit aseara un cartonas galben si va fi suspendat pentru meciul cu Luxemburg, la fel ca Nicolita si Codrea.

> La finalul partidei, jucatorii nostri au incins traditionala hora a bucuriei, care aminteste de cele mai importante momente din istoria fotbalului tricolor. In uralele spectatorilor, Chivu, Mutu si ceilalti jucatori au facut turul de onoare.

> Victoria de aseara a fost primul triumf al Romaniei in cele zece meciuri disputate contra Olandei! In tur, asta-primavara, tricolorii smulsesera o remiza alba, 0-0, la Rotterdam.