WIMBLEDON 2017. Sorana Cirstea s-a calificat in turul trei, dupa 1-1 la seturi cu Bethanie Mattek-Sands

WIMBLEDON 2017. Sorana Cirstea a pierdut primul set cu 4-6 si l-a castigat pe al doilea cu 7-6, la tie-break scorul fiind 7-4. Americanca Bethanie Mattek-Sands s-a accidentat insa foarte grav la genunchi in primul game al setului al treilea, cand a alunecat pe iarba. Sportiva din SUA a fost scoasa de pe teren cu targa.
Cirstea a inceput meciul cu Mattek-Sands cu un break, dar apoi americanca a castigat doua ghemuri la rand si a reusit sa se desprinda la 4-2. Sorana a castigat si ea contra serviciului si a egalat in cele din urma, 4-4, scor la care a irosit o minge de break, care ar fi putut inclina balanta in set. Adversara a facut 5-4, castigand setul cu 6-4, dupa o dubla greseala a romancei.In setul al doilea, Cirstea a inceput foarte bine si a avut 2-0, dupa ce a salvat trei mingi de break, dar apoi Mattek-Sands a luat trei ghemuri consecutive (2-3). A fost randul Soranei sa intoarca scorul, avand 5-4, dar, desi a servit pentru set, americanca a facut break. In tie break, Sorana s-a desprins rapid la 4-0 si 5-1, impunandu-se cu …