CM 2022, preliminarii: Rezultatele înregistrate miercuri – Macedonia de Nord, victorie surprinzătoare – Fotbal

Spania, Italia, Franța, Israel, Scoția, Danemarca, Albania, Anglia, Armenia, Islanda și Macedonia de Nord sunt echipele naționale care au câștigat, marți, în faza grupelor preliminare de calificare la Campionatul Mondial din 2022. Surpriza zilei a venit chiar din grupa României: Macedonia de Nord s-a impus în Germania, scor 2-1.

Rezultatele înregistrate miercuri:

Grecia vs Georgia 1-1

Au marcat: Kakabadze ’76 (a) / Kvaratskhelia ’78

Spania vs Kosovo 3-1

Au marcat: Olmo ’34, Ferran Torres ’34, Moreno ’75 / Halimi ’70

Clasament:

1. Spania 7 puncte (6-3 golaveraj)

2. Suedia 6 (4-0)

3. Grecia 2 (2-2)

4. Georgia 1 (2-4)

5. Kosovo 0 (1-6).

Lituania vs Italia 0-2

Au marcat: Sensi ’47, Immobile ’90+4 (p).

Irlanda de Nord vs Bulgaria 0-0

Clasament:

1. Italia 9 puncte (6-0) / 3 meciuri

2. Elveţia 6 (4-1) / 2

3. Irlanda de Nord 1 (0-2) / 2

4. Bulgaria 1 (1-5) / 3

5. Lituania 0 (0-3) / 2.

Bosnia-Herţegovina vs Franţa 0-1

A marcat: Griezmann ’60

Ucraina vs Kazakhstan 1-1

Au marcat: Yaremchuk ’20 / Mujikov ’59.

Clasament:

1. Franţa 7 puncte (4-1 golaveraj) / 3 meciuri

2. Ucraina 3 (3-3) / 3

3. Finlanda 2 (3-3) / 2

4. Bosnia-Herţegovina 1 (2-3) / 2

5. Kazakhstan 1 (1-3) / 2.

Republica Moldova vs Israel 1-4

Au marcat: Carp ’29 / Zhavi ’25+2, Solomon ’57, Dabbur ’65 Natcho ’66.

Nicolaescu (Moldova) a fost eliminat, în minutul 50.

Scoţia vs Insulele Feroe 4-0

Au marcat: McGinn ‘7, ’53, Adams ‘6, Fraser ’70.

Austria vs Danemarca 0-4

Au marcat: Skov Olsen ’58, ’78, Maehle ’64, Hojbjerg ’67.

Clasament:

1. Danemarca 9 puncte (14-0)

2. Scoţia 5 (7-3)

3. Israel 4 (5-4)

4. Austria 4 (5-7)

5. Insulele Feroe 1 (2-8)

6. Moldova 1 (2-13).

San Marino vs Albania 0-2

Au marcat: Manaj ’63, Uzuni ’85.

Andorra vs Ungaria 1-4

Au marcat: Pujol ’90+3 / Fiola ’45+2, Gazdag ’51, Kleinheisler ’58 Nego ’90.

Anglia vs Polonia 2-1

Au marcat: Kane ’19, Maguire ’85 / Moder ’58.

Clasament:

1. Anglia 9 puncte (9-1)

2. Ungaria 7 (10-4)

3. Albania 6 (3-2)

4. Polonia 4 (7-5)

5. Andorra 0 (1-8)

6. San Marino 0 (0-10).

Armenia vs România 3-2
Au marcat: Spertsyan ’56, Haroyan ’87, Barseghyan ’89 (p) / Cicâldău ’62, ’75
Pușcaș (România) a fost eliminat, în minutul 77.Germania vs Macedonia de Nord 1-2
Au marcat: Gundogan ’63 (p) / Pandev ’45+2, Elmas ’85

Liechtenstein vs Islanda 1-4

Au marcat: Frick ’79 / Saevarsson ’12, Bjarnason ’45+1, Palsson ’77, Sigurjonsson ’90+4 (p)

Clasament:

1 Armenia 9 puncte (6-2)

2. Macedonia de Nord 6 (9-4)

4. Germania 6 (5-2)

4. România 3 (5-6)

5. Islanda 3 (4-6)

6. Liechtenstein 0 (1-10).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *