George Simion a plătit 3 milioane de euro publicitate pentru turul 2 la Realitatea Plus / Acesta este bugetul anual, de TV, pentru o firmă de talie mare din România

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

George Simion face declarații după afișarea rezultatelor exit-poll din 18 mai 2025. Foto: Vadim Ghirda / AP / Profimedia

George Simion face declarații după afișarea rezultatelor exit-poll din 18 mai 2025. Foto: Vadim Ghirda / AP / Profimedia

Autoritatea Electorală Permanentă a publicat pe 21 mai 2025 informații noi despre campania lui George Simion, candidatul AUR la prezidențiale. În turul al doilea, adică în doar două săptămâni, suma cheltuită a fost de 27,9 milioane de lei, scrie site-ul de investigații Snoop.ro.

Realitatea PLUS a încasat cea mai mare sumă pentru promovarea pe televiziuni, 15,05 milioane de lei (3 milioane de euro), banii find primiți prin intermediul DBV Media House, o firmă controlată de familia Păcuraru.

În noua raportare a Autorității Electorale Permanente (AEP), apare și firma DGI Multimedia Design, firma de casă a AUR pentru contractele online. Prin intermediul ei, s-au plătit 3,2 milioane de lei pentru promovarea lui George Simion.

Hirschkorn Verlag und Media SRL, care aparține lui Claudiu Catargiu, a fost folosită pentru publicitatea politică online și a încasat 350.000 de lei.

Conform surselor din piața de publicitate, consultate de HotNews, 3 milioane de euro este bugetul de publicitate TV al unei firme de categorie mare de pe piața privată din România.

Citiți articolul integral pe Snoop.ro.

spot_img