Învierea. Prima noapte de pace în Europa după trei ani / Cum a rezistat armistițiul dintre Rusia și Ucraina.  Ce urmează

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Învierea. Prima noapte de pace în Europa după trei ani / Cum a rezistat armistițiul dintre Rusia și Ucraina.  Ce urmează

Regiunea Harkov, în dimineața de sâmbăta dinaintea Paștelui. Credit line: Andreas Stroh / Zuma Press / Profimedia

Președintele rus Vladimir Putin a anunțat sâmbătă, de Paște, o încetare a focului de o zi în Ucraina. Kievul a spus însă că forțele ruse au continuat bombardamentele în unele zone ale frontului și au cerut în schimb o oprire reală extinsă a ostilităților, relatează Reuters.

Putin a ordonat încetarea tututor operațiunile militare de la 19 aprilie, ora locală 18:00 (aceeași în România), până la 21 aprilie, ora 00:00, ora Moscovei. Decizia lui Putin, care va dura 30 de ore, a urmat anunțului Washingtonului că ar putea abandona discuțiile de pace în câteva zile, cu excepția cazului în care Moscova și Kievul arată că sunt serioși în privința negocierilor de pace.

„Pe considerente umanitare, astăzi, de la ora 18:00 [ora Moscovei] până la ora 00:00 [ora Moscovei], de duminică până luni, partea rusă declară un armistițiu de Paște. Ordon ca toate acțiunile militare să fie oprite în această perioadă”, a declarat șeful statului la o întâlnire cu șeful Statului Major General, Valeri Gerasimov, după declararea armistițiului, potrivit agenției de stat Tass.

Putin a declarat că presupune că Ucraina va urma exemplul Rusiei, dar i-a spus șefului Statului Major al Rusiei, Valeri Gerasimov, să pregătească trupele ruse pentru a respinge orice încălcare a armistițiului de către Kiev.

Constatarea Kievului: „Focul artileriei nu s-a domolit”

La scurt timp după anunț, cu aproximativ o oră înainte ca acesta să intre în vigoare, la Kiev au sunat sirenele de raid aerian. Un alt avertisment a fost pus în aplicare pentru scurt timp la Kiev și în regiunea din jurul capitalei la aproximativ patru ore după termenul limită de încetare a focului.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a respins propunerea drept „încă o încercare a lui Putin de a se juca cu viețile umane”.

Cu 45 de minute înainte de începerea armistițiului, avioanele ucrainene respingeau atacurile aeriene rusești, a spus Zelenski, într-o postare pe X.

În postarea, Zelenski l-a citat pe comandantul superior al Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, spunând că operațiunile rusești de asalt „continuă în mai multe sectoare din prima linie, iar focul artileriei ruse nu s-a domolit”.

„Prin urmare, nu există încredere în cuvintele care vin de la Moscova”, a spus acesta.

Președintele ucrainean a citat ulterior un raport al lui Oleksandr Syrsky și a declarat că „armisticiul de Paște” rusesc nu se aplică regiunilor Kursk și Belgorod din Federația Rusă, zone de graniță în care forțele ucrainene au făcut incursiuni și în care ostilitățile sunt încă în desfășurare.

„Luptele continuă, bombardamentele rusești continuă”, a scris Zelenski, fără a furniza dovezi.

„Raportul comandantului șef. Înregistrăm situația reală în toate direcțiile. Regiunea Kursk și regiunea Belgorod – declarațiile de Paște ale lui Putin nu s-au extins la acest teritoriu. Luptele continuă, bombardamentele rusești continuă. În unele zone ale frontului, artileria rusă continuă să sune, nu promisiunea de liniște a liderului rus. Sunt folosite drone rusești. În unele zone, este mai liniștit”, a spus Zelenski.

spot_img