Judo: Campioana olimpică Rafaela Silva va rata JO de la Tokyo, după ce TAS a confirmat suspendarea sa – Alte sporturi

Ea a primit o suspendare de doi ani din partea Federaţiei internaţionale de judo. Această sancţiune a fost confirmată apoi în apel, pe 22 ianuarie 2020.
Silva, care şi-a susţinut tot timpul nevinovăţia, a afirmat că a fost contaminată în mod accidentat, la Jocurile Panamericane, ca urmare a contactelor cu colega sa de cameră şi cu suporterii.
Judoka în vârstă de 28 ani a declarat, totodată, că există şi posibilitatea ca substanţa să-i fi fost transmisă de un bebeluş, fiica unei prietene, care făcea uz de produse împotriva astmului.
Rafaela Silva, care a crescut în Citade de Deus, celebra favelă din Rio de Janeiro, a câştigat cele mai mari titluri în Brazilia, la Campionatele Mondiale din 2013 şi la Jocurile Olimpice din 2016. Graţie succeselor sale, ea a devenit un simbol al reuşitei pentru populaţia din cartierele sărace.