Liga 1: Dinamo – FC Botoșani 1-1 – Fotbal

Dinamo București și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, într-un meci disputat pe Arena Națională, în etapa cu numărul 9 din Liga 1. În urma acestui rezultat, Dinamo staționează pe poziția a 9-a, în timp ce FC Botoșani urcă momentan pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Ambele goluri au venit în partea secundă. Gazdele au fost cele care au deschis scorul, în minutul 58, prin Sorescu. Neicuțescu a centrat din partea stângă, iar mijlocașul a finalizat cu capul, după un duel aerian cu Chindriș.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 66, după reușita lui Moussa. Ongenda a șutat de la marginea careului, portarul Pisticelli a respins greșit, iar atacantul lui FC Botoșani, pe fază, a făcut 1-1.

Meciul s-a încins ulterior, dar nu s-a mai marcat. Moldovenii puteau să primească două lovituri de pedeapsă, după două faulturi în careu ale fundașilor lui Dinamo, dar arbitrul nu le-a acordat. Scor final 1-1, iar distanța dintre cele două rămâne aceeași, două puncte.

Dinamo staționează pe poziția a 9-a, 10 puncte, în timp ce FC Botoșani urcă momentan pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, cu 12 puncte, scrie Mediafax.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu – Filip – Neicuţescu (Popa ’74, Răuţă ’90), Fabbrini, Nistor, Sorescu (Moldoveanu ’82) – Montini. Antrenor: Dusan Uhrin Jr

FC Botoşani:
Pap – Hăruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – J. Rodriguez, E. Papa – Ofosu (Roman ’74), Ongenda (Pierce ‘90+2), Askhovski (Keyta ’82) – Moussa. Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Neicuţescu ‘1, Klimavicius ’34, Nistor ’63 / Rodriguez ’35, Keyta ‘90+1

Arbitri: George Rădulescu – Mircea Orbuleţ, Bogdan Gheorghe – Adrian Viorel Cojocaru

Observatori: Liviu Ciubotariu, Paul Cazan