Lotul României pentru partidele cu Andorra și Belarus din preliminariile Euro 2024 – Surprizele pregătite de Edi Iordănescu

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Edi Iordănescu a anunțat vineri seară lotul de jucători pentru meciurile cu Andorra (25 martie) și Belarus (28 martie), din cadrul grupei de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Edi IordanescuFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

>>> Mesajul selecționerului Edi Iordănescu înainte de startul preliminariilor pentru Euro 2024

Adrian Șut și Alexandru Dobre, surprizele lui Edi Iordănescu

În urma tragerii la sorți din 9 octombrie 2022, România a fost repartizată în Grupa I, alături de Elveția, Israel, Kosovo, Belarus și Andorra.

Selecționata antrenată de Edi Iordănescu va începe campania de calificare pe 25 martie în Andorra, iar pe data de 28 martie tricolorii vor primi vizita celor din Belarus.

Vineri seară, selecționerul Edi Iordănescu a anunțat lotul final cu jucătorii convocați pentru cele două partide.

Adrian Șut și Alexandru Dobre sunt surprizele selecționerului.

Lotul de jucători convocați de Edi Iordănescu

Portari:

Florin Niță (Pardubice), Andrei Ionuț Radu (Auxerre), Horațiu Moldovan (Rapid București).

Fundași:

Andrei Rațiu (Huesca), Cristian Manea (CFR Cluj), Adrian Rus (Pisa), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Radu Drăgușin (Genoa), Andrei Burcă (CFR Cluj), Mario Camora (CFR Cluj), Raul Opruț (Hermannstadt).

Mijlocași:

Deian Sorescu (FCSB), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba), Marius Marin (Pisa), Tudor Băluță (Farul Constanța), Darius Olaru (FCSB), Răzvan Marin (Empoli), Adrian Șut (FCSB), Olimpiu Moruțan (Pisa), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns), Alexandru Dobre (Famalicao), Dennis Man (Parma Calcio), Octavian Popescu (FCSB).

Atacanți:

Florin Tănase (Al-Jazira), George Pușcaș (Genoa), Denis Alibec (Farul Constanța).

Programul României pentru preliminariile Euro 2024

25 martie 2023 – 21:45 Andorra – România

28 martie 2023 – 21:45 România – Belarus

16 iunie 2023 – 21:45 Kosovo – România

19 iunie 2023 – 21:45 Elveția – România

9 septembrie 2023 – 21:45 România – Israel

12 septembrie 2023 – 21:45 România – Kosovo

12 octombrie 2023 – 21:45 Belarus – România

15 octombrie 2023 – 21:45 România – Andorra

18 noiembrie 2023 – 21:45 Israel – România

21 noiembrie 2023 – 21:45 România – Elveția

spot_imgspot_img