Ziua surprizelor la Marsilia – Stefanos Tsitsipas și Karen Khachanov au fost eliminați în sferturi – Tenis

​Pierre-Hugues Herbert și Matthew Ebden au reușit surprizele zilei la turneul de la Marsilia trecând în sferturi de Stefanos Tsitsipas (favorit 2), respectiv Karen Khachanov (3).

Herbert (Franța, 93 ATP) l-a învins pe Tsitsipas (5 ATP) în trei seturi, scor (6)6-7, 6-4, 6-2, după un meci care a durat două ore și cinci minute. În semifinale, Herbert se va cu un compatriot, învingătorul partidei dintre Ugo Humbert (31 ATP) și Arthur Rinderknech (138 ATP).

Ebden (Australia, 287 ATP) a trecut de Karen Khachanov (21 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-2, după o oră și 53 de minute de joc. Australianul va avea o misiune și mai dificilă în semifinale: îl va întâlni pe Daniil Medvedev (principalul favorit al competiției, locul 3 mondial), care a trecut fără prea mari emoții de italianul Jannik Sinner (34 ATP), scor 6-2, 6-4.

Semifinale:

D. Medvedev (1) vs M. Ebden
P-H. Herbert vs U. Humbert/A. Rinderknech

“Open 13 Provence” are loc în perioada 8-14 martie și face parte din categoria “ATP 250”. Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de 334.240 de euro.