
„Vom continua să sprijinim Ucraina – atât timp şi atât de cuprinzător cât va fi necesar. Împreună, ca europeni – în apărarea proiectului nostru european de pace”, a declarat Scholz la Paris, în cadrul unui eveniment de celebrare a prieteniei dintre Germania şi Franţa, relatează Sky News.
Franţa şi Germania încearcă să depăşească diferenţele puse în evidenţă de războiul Rusiei din Ucraina şi să îşi consolideze alianţa printr-o zi de ceremonii şi discuţii privind securitatea, energia şi alte provocări ale Europei.
Mai devreme, premierul polonez a calificat drept „inacceptabil” refuzul Berlinului de a furniza tancuri Leopard Kievului.
„Atitudinea Germaniei este inacceptabilă. A trecut aproape un an de când a început războiul. În fiecare zi mor oameni nevinovaţi. Bombele ruseşti fac ravagii în oraşele ucrainene. Obiectele civile sunt atacate, femeile şi copiii sunt ucişi”, a declarat Mateusz Morawiecki pentru agenţia PAP.
Declaraţiile sale au fost făcute la două zile după o reuniune a aproximativ 50 de ţări la baza americană de la Ramstein, în Germania. Acolo, aliaţii Ucrainei au anunţat noi livrări substanţiale de arme către Ucraina, dar nu au reuşit să ajungă la un acord privind livrarea de tancuri grele, în ciuda cererilor repetate ale Ucrainei.
Premierul polonez a declarat că aşteaptă „o declaraţie clară” din partea Berlinului care să autorizeze expedierea de Leopards, al căror producător este, de către ţările care le au.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește News20 pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Nationalul, News20, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media – ȘTIU și Nationalul. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Nationalul.
Conținutul website-ului www.news20.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea NEWS20. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@news20.ro.





