Alertă aeriană în Brăila, în urmă cu puțin timp, din cauza unor drone. Mesaj RO-Alert primit de locuitori

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Locuitorii din estul județului Brăila au primit mesajul de avertizare RO-Alert la ora 10.30, potrivit presei locale.

Avertizarea a venit după ce în timpul nopții un roi de drone s-a apropiat de graniţa fluvială a României, în timpul unui atac rusesc, a anunțat MApN.

Locuitorii din estul județului Brăila, inclusiv din municipiu, au fost avertizați cu mesaj RO-Alert privind posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian, conform Obiectiv și deBrăila.ro.

Avertizarea este valabilă aproximativ o oră și jumătate de la ora transmiterii.

Locuitorii au fost îndemnați să își păstreze calmul și să se adăpostească.

MApN nu a făcut precizări până la această oră privind alerta aeriană.

Președintele Nicușor Dan a anunțat în urmă cu puțin timp că în jurul orei 11 o dronă a fost doborâtă de către un pilot de pe F-16. „Zona era nelocuită”, a spus șeful statului.

spot_img