CM 2018. Anglia s-a calificat la penalty-uri, in sferturile de finala. Victorie dramatica in fata Columbiei

CM 2018. In sferturile de finala, sambata, de la ora 17.00, Anglia va intalni Suedia.?
Cele mai importante faze ale meciului:
Min. 106 Fluier de start pentru ultimul sfert de ora al meciului.
Min. 105 S-a incheiat prima repriza de prelungiri.
Min. 104 Columbia a fost mai buna in aceasta repriza de prelungiri. Falcao trimite acum o minge cu capul, pe langa poarta lui Jordan Pickford.
Yerry Mina a marcat trei goluri la acest Mondial, toate cu capul. Este cel mai prolific jucator din acest punct de vedere, dupa Miroslav Klose, in 2002 (5). Pe sde alti parte, columbianul este primul fundas care marcheaza in trei meciuri diferite la o aceeasi editie a Mondialelor.
Min. 91 Au inceput prelungirile
Min. 90+3 GOOOL Columbia! Yerri Mina trimite meciul in prelungiri, dupa un corner executat excelent de Cuadrado!

Min. 57 GOOOL Anglia, din penalty! Harry Kane a fost faultat in careu si tot el a transformat penalty-ul dictat de arbitrul american Geiger. Anglia-Columbia 1-0!
Min. 46 Start in repriza secunda in meciul de la Moscova.
Min. 45 Finalul primei reprize.
Min. 42 Cea mai mare ocazie a meciului! Lovitura libera pentru Anglia, de la 19 metri, iar Kevin Trippier trimite la doar cativa centimetri de bara din dreapta lui Ospina, care a urmarit balonul doar cu privirea.
Min. 30 Scorul este inca 0-0, dar avem parte de un meci palpitant. Anglia joaca de departe cel mai bun fortbal al sau la acest turneu final.
Jordan Hendersson nu a pierdut niciunul dintre ultimele sale 28 de meciuri jucate in tricoul nationalei Angliei. Au fost 22 de victorii si sase egaluri.
Min. 16 Prima mare ocazie a meciului e ratata de Harry Kane. Atacantul lui Tottenham a reluat cu capul putin peste bara o centrare a lui Trippier.
Anglia nu a pierdut niciuna dintre cele cinci intalniri anterioare contra Columbiei. Ultimul meci s-a jucat in 2005, cand reprezentativa Albionului a castigat cu 3-2, gratie unui hattrick al lui Michael Owen.
Min. 1 A inceput meciul Columbia-Anglia.
ECHIPELE DE START
Columbia: 1. David Ospina – 4. Santiago Arias, 13. Yerry Mina, 23. Davinson Sanchez, 17. Johan Mojica – 5. Wilmar Barrios, 6. Carlos Sanchez, 16. Jefferson Lerma – 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero – 9. Radamel Falcao (capitan)
Antrenor: Jose Pekerman
Rezerve: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado – 2. Cristian Zapata, 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 15. Mateus Uribe, 10. James Rodriguez, 14. Luis Muriel, 21. Jose Izquierdo, 7. Carlos Bacca, 19. Miguel Borja
Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young – 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (capitan)
Antrenor: Gareth Southgate
Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 4. Eric Dier, 3. Danny Rose, 19. Marcus Rashford, 11. Jamie Vardy
Arbitru: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenti: Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA); arbitru de rezerva: Matt Conger (Noua Zeelenda); arbitru asistent de rezerva: Tevita Makasini …