CROATIA – DANEMARCA 1-1, 3-2 la penalty-uri in optimile de finala de la CM 2018

Croatia, una dintre surprizele placute de la acest Campionat Mondial, s-a calificat in sferturile de finala de la Cupa Mondiala dupa ce a eliminat-o pe Danemarca. A fost 1-1 in timpul regulamentar, si 3-2 la penalty-uri pentru croati.
Subasic a aparat trei penaly-uri, Schmeichel doar doua!
Jorgensen l-a pacalit primul pe Subasic, an secunda 57, cel mai rapid gol de la acest CM. Pentru ca Mandzukic sa egaleze imediat! Ambele puteau face 2-1 inainte de pauza, dar Lovren a trimis pe langa, iar Eriksen a dat o bara dintr-un sut-centrare.
Si a venit minutul 115. Cand, scapat singur cu Schmeichel, Rebic l-a driblat si a ramas cu poarta goala in fata. Dar a mai facut un pas, n-a tras direct, fiind faultat de Jorgensen. Cel mai clar penalty, doar galben pentru marcatorul golului. Iar Modric a ratat! A aparat Schmeichel, care a scos doua si la loviturile de departajare. Insa Subasic, dincolo, a reusit sa …