Dinamo ramine sa se antreneze pentru Liga Campionilor

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Liga Campionilor ramine doar un obiectiv viitor pentru Dinamo, campioana Romaniei fiind eliminata cu scorul general de 2-4 de Lazio in ultimul tur preliminar al celei mai importante competitii europene intrecluburi. Consolarea pentru ciini este ca nu au primit interdictie in UE, deoarece vineri se vor afla alaturi de Rapid in urnele pentru tragerea la sorti a meciurilor din Cupa UEFA. Probabil fara Mircea Rednic, care era asteptat aseara sa-si scrie demisia, si cu multi jucatori expediati deja cu pedigree inventat in mapa de lucru a fratilor Becali, dar totusi intr-o competitie europeana.

Fara nici o ocazie clara de gol in prima repriza, Lazio parea ca nu poate emite pretentii la eliminarea dinamovistilor din marsul spre grupele Ligii Campionilor, insa italienii au demonstrat in cea de-a doua parte ca reprezinta fotbalul care a dat ultima campioana mondiala. Era minutul 10, cind o incursiune pe partea dreapta a lui Pulhac a adus mingea in careu pe capul lui Oprita, insa stelistul a lovit mingea slab, obtinind doar o lovitura de colt. In minutul 22, Danciulescu si-a amintit ca a marcat la Roma exact in acest moment al meciului, insa de aceasta data a avut ghinion, Ballota ghicind coltul ales de dinamovist. Cinci minute mai tirziu, mutarea surpriza gindita de Rednic in tactica echipei bucurestene, Bratu, alearga la standarde inalte pe linga Stendardo, ajunge in pozitia din care Danciulescu ratase anterior si il executa la coltul scurt pe veteranul din poarta romanilor. 1-0 si Borcea asculta deja imnul Ligii Campionilor si exersa in gind figurile de dans pe care sa le execute la partidele cu greii Europei fotbalistice din aceasta toamna. Acesta avea sa fie scorul la pauza, insa nu si imediat dupa reluarea meciului. In minutul 47, Rocchi restabilea egalitatea si il trezea la realitate pe directorul dinamovist, 1-1, si, dupa remiza din tur, meciul se indrepta spre prelungiri. Pina sa-si revina dupa lovitura primita, Dinamo a mai incasat un gol, de data acesta de la Pandev si calificarea era deja o fata morgana. Cu moralul sub pamint, elevii lui Rednic au mai dus o data mingea la centrul terenului in minutul 66, golul de 1-3 fiind reusit de acelasi Rocchi, si ramin sa se antreneze pentru editia viitoare a Ligii Campionilor. Unde, cu putina sansa, ar putea ajunge direct la cliseizata masa a bogatilor.

Spartani au venit cita frunza, cita iarba pe stadionul National pentru a face fata invaziei romane, dar au plecat dezamagiti. Strigatele de incurajare, coregrafiile gindite in saptamini de speranta au fost inutile. Atmosfera superba nu a fost urmata de o prestatie pe masura a campionilor Romaniei, care au plecat cu coada intre picioare la finalul celor 90 de minute. Fotbalul romanesc si-a aratat inca o data limitele la export, desi Mitica Dragomir va continua sa aprecieze atacurile verbale ale lui Marian Iancu sau intrarile ?barbatesti? ale lui Ganea, convins fiind sa ca ?avem cel mai al dracu? fotbal din lume?. Din pacate, doar din lumea a treia.