Halep si Cirstea au readus Romania in elita tenisului mondial, dupa 30 de ani!

Romania va juca, incepand de anul viitor, in Grupa Mondiala a II-a a Fed Cup, adica intre primele 16 nationale de tenis feminin ale lumii, dupa ce a invins in play-off Serbia, scor 4-1.?Performanta Romaniei vine dupa mai bine de 30 de ani de la ultima prezenta la acest nivel, la capatul unui duel?in care Halep si Cirstea au fost decisive.
Nationala de tenis feminin a Romaniei, formata din Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina-Camelia Begu si Monica Niculescu, a reusit duminica, la Arenele BNR, o performanta similara celei?din 1983, cand Romania ajungea in turul al doilea al Federation Cup. Pe atunci,?competitia era organizata sub forma unui turneu final, cu faze eliminatorii, in care intrau 32 de echipe. Romania era invinsa, in turul al doilea, de Elvetia, scor 1-2, dupa ce in primul tur trecea de Canada.
“Este o victorie foarte importanta pentru noi, avand in vedere ca a trecut atat de mult timp de la ultima prezenta in Grupa Mondiala. Este o victorie mare pentru Romania si pentru fete. Toate fetele au un rol extrem de important in echipa,” a spus Alina Tecsor, capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Romaniei, potrivit Prosport.
Victoria fetelor pe zgura de la Bucuresti a fost una eroica, avand in vedere ca Simona Halep a trebuit sa joace doua meciuri in cateva ore, iar Sorana Cirstea a avut pe umerii sai presiunea meciului decisiv.
Simona Halep declara ca Romania a avut nevoie de 15 ani pentru a iesi din zona Euroafricana, al treilea esalon al Fed Cup, in care nationalele sunt repartizate in grupe in functie de zone. Totusi in 2005, nationala Romaniei nu reusea sa treaca de play-off-ul Grupei Mondiale a II-a, astfel ca succesul impotriva Serbiei nu poate fi egalat de nicio alta evolutia din 1983 incoace.
Importanta in victoria nationalei a fost coeziunea la nivelul grupului, Simona Halep declarand ca a avut incredere in Sorana Cirstea, inca de la primul game al meciului ei din prima zi, chiar daca setul intai a fost pierdut de romanca.
“Este foarte important pentru Romania sa revina in Grupa Mondiala. Si victoria de azi este speciala, venind in ziua de Paste,” a declarat si Sorana Cirstea.
Meciul 2, 19-20 aprilie: Halep – Jovanovski 6-2, 6-4
Meciul 3, 20 aprilie: Halep – Ivanovici 3-6, 6-7(6)
Meciul 4, 20 aprilie: Cirstea – Jovanovski 6-3, 6-7(7), 6-3
Meciul 5, 20 aprilie: Begu/Niculescu – Jaksic/Stojanovici (abandon) 1-0
La scorul de 3-1 pentru Romania, cu doar un singur meci ramas de disputat, cel de dublu, perechea?Jaksic/Stojanovici a abandonat dupa primul game din ultima partida.
Sorana o invinge pentru prima data pe Ivanovici
Cirstea a reusit sa fie decisiva cu cele doua victorii ale sale, cea din meciul al patrulea al nationalei, cu Jovanovski si cea din prima partida, impotriva Anei Ivanovici. Cirstea a pierdut ambele dueluri jucate pana acum in circuitul WTA impotriva Anei Ivanovici.
Cunoscute ca fiind prietene foarte bune in afara terenului de tenis, Cirstea si Ivanovici au oferit un regal de tenis romanilor. Cu toate ca sarboaica reusea sa castige primul set, Cirstea revnea in setul al doilea, reusind sa se impuna in trei runde.
Meciul cu Bojana Jovanovski a fost unul chiar si mai strans pentru Sorana Cirstea. Romanca a avut a avut un set doi de cosmar, ajungand la tiebreak (departajare – cel mai bun din 13 puncte jucate), acolo unde a pierdut cu 6-7, desi la un moment dat conucea cu 5-2. Totusi Sorana si-a revenit in cele din urma si a inceput setul al treilea mult mai incisiva, impunandu-se la fel ca in primul set, cu 6-3.