Indian Wells: Simona Halep s-a calificat in sferturi, dupa 6-4, 6-4 cu Pliskova. Urmeaza cea mai dificila adversara

spot_img

Știri din aceeași categorie

DISTRIBUIE!

Indian Wells 2015. Simona Halep, cap de serie 3, s-a calificat in sferturile turneului Premier Mandatory, de la Indian Wells, dupa ce a eliminat-o pe Karolina Pliskova, favorita numarul 14, cu scorul de 6-4, 6-4.
„Stiam ca e o jucatoare grozava, asa ca am?facut totul pentru a castiga astazi. Va?multumesc tuturor pentru sustinere. A fost mult mai usor cu voi acolo”, a spus Simona, dupa partida, intr-un interviu pentru organizatori.
Vezi aici Prima reactie a Simonei, dupa calificarea in sferturi. Nu stia pe cine va intalni
Urmatoarea adversara, din sferturi, va fi Carla Suarez Navarro (cap de serie 12, 13 WTA, Spania, 26 ani), cel mai greu nume dintre cele inalnite pana acum, in acest turneu.
Victoria, in doar o ora si 17 minute, cea mai usoara de pana acum, a venit inaintea poate a celui mai dificil meci. Simona si Navarro sunt la egalitate in meciurile directe, scor 4-4, insa iberica este una dintre cele mai mari luptatoare din circuit. Carla S. Navarro a castigat ultimele doua partide, din acest turneu, in trei seturi, dupa ce a luptat pana la final in fata unor jucatoare care practica un nivel bun al tenisului, precum Heather Watson (revelatia turneului) sau Anastasia Pavlyuchenkova. Pe britanica Watson (22 ani, 43 WTA) a invins-o, in optimi, cu scorul de 7-6(5), 3-6, 6-1.
Simona Halep trebuie sa mai castige cel putin un meci, cel cu Navarro, pentru a-si apara toate punctele, cucerite anul trecut in acest turneu. In acest moment mai are de aparat 175 puncte. In schimb, romanca va ramane locul 3 mondial, indiferent de evolutia sa.
——
Live Text Halep – Pliskova: 6-4, 6-4
6-4: Game, MECI, Halep.
5-4: Game, Pliskova. Cehoaica mai ramane in joc inca un game. La cum a decurs partida pana acum, cel mai probabil Simona va castiga meciul in urmatorul game, la serviciu.
5-3: Game, Halep.
4-3: Break, Halep. Simona face cel de-al patrulea break al sau, in acest meci, intr-un moment crucial. Este suficient sa-si castige serviciile de acum inaintea si are asigurata victoria.
3-3: Break, Pliskova. Strategia cehoaicei, cel putin in acest game, a fost sa o lase pe Simona sa atace si totodata sa greseasca. A fost o strategie castigatoare, din pacate pentru romanca.
3-2: Game, Pliskova. Serviciul i-a adus din nou un punct foarte important jucatoarei din Cehia.
3-1: Game, Halep. Romanca s-a desprins destul de rapid de adversara sa si in setul al doilea. Ramane insa de vazut daca Simona va putea sa-si mentina avansul, deoarece Pliskova are servicii foarte bune, cand este la nivel maxim.
2-1: Break, Halep.
1-1: Game, Halep. Simona castiga, fara mari probleme, pe propriul serviciu.
Statistica primul set arata un diferenta uriasa in ceea ce priveste erorile nefortate, de 8-19, cele mai putine in dreptul romancei.
0-1: Game, Pliskova. Cehoaica incepe setul al doilea cu un punct pe propriul serviciu.
Primul set, care a durat 34 de minute, a fost destul de echilibrat, cu toate ca Simona a dominat, la nivel tactic. Romanca a fost foarte sigura pe ea si cu toate ca adversara se afla de asemenea la un nivel foarte ridicat nu i-a permis sa o puna in real pericol. De fiecare data cand Pliskova si-a luat avant, imediat a urmat replica Simonei.
6-0: Game, SET, Halep.
Cele doua jucatoare au ajuns sa aiba, in acest punct al meciului, egalitate la procentajul de reusita al primului serviciu, respectiv 13/20 (65%). Desigur statistica se schimba repede, cu romanca revenind imediat in avantaj.
Simona va servi pentru castigarea setului.
5-4: Game, Pliskova. Cehoaica ramane concentrata si se tine de strategia sa, reusind sa reduca din diferenta.
5-3: Game, Halep. Romanca reuseste pentru prima data sa-si securizeze break-ul si totodata avantajul de pe tabela. Simona a jucat perfect acest game, in care si-a plimbat adversara si a reusit chiar si sa se apropie de fileu.
4-3: Break, Halep. Simona face al doilea sau break in aceasta partida, iar lucrurile incep sa se aseze din nou pentru romanca, dupa ce cehoaica a fost foarte periculoasa in ultimele game-uri.
3-3: Game,?Halep. Romanca a fost la un pas de a face game alb, dar adversara a castigat, inteligent, un punct. Apoi Simona a fost cea care a incheiat punctul un un rever in cross.
Tribunele sunt, ca de obicei, de partea Simonei, mai ales ca grupul de romani nu ezita sa o incurajeze de fiecare data.
2-3: Game, Pliskova. Cehoaica …