Mircea Lucescu, suparat pe Piatov si pe arbitru dupa infrangerea cu Chelsea

de Adrian Petculescu Publicat la: 08.11.2012 11:02 Ultima actualizare: 08.11.2012 11:03

Publimedia//Florin Ardelean
“Am dominat tot meciul, am avut multe oportunitati de a marca si eu cred ca am jucat mai bine decat Chelsea. Au reusit sa aiba cateva ocazii datorita calitatilor individuale ale jucatorilor. Noi am avut o mult mai buna organizare si toate atacurile au fost actiuni colective, schimband directia tot timpul. Aducand jucatori in fata portii, am avut posibilitatea de a marca mai mult. Pacat ca in ultimul minut, in timp ce noi cautam sa inscriem golul trei am lasat spatii in aparare si am facut o mare greseala. Stiam ca va fi greu cu jucatorii lui Chelsea pentru ca sunt inalti si foarte puternici si daca le dai ocazia sa aiba cornere este dificil sa te aperi. Este dureros sa pierzi un asemenea meci, dar mai avem doua partide de jucat si este bine ca avem avantaj in fata echipei Chelsea daca vom fi la egalitate de puncte. Cred ca arbitrul a gresit pentru ca a spus ca a prelungit meciul cu trei minute, nu cu trei minute si jumatate. Nu era penalti, era numai un corner si putea sa nu-l mai lase sa-l execute si sa fluiere finalul meciului”, a declarat Lucescu, la conferinta de presa oragnizata dupa partida de la Londra.
Tehnicianul ii reproseaza portarului Andrii Piatov faptul ca nu a respectat indicatiile pe care i le-a dat inainte de meci, cand i-a spus ca la cornerele executate de foarmatia engleza trebuie sa stea pe linia careului de sase metri si nu pe cea a portii. “Pacat ca portarul a facut o greseala incredibila la acest nivel. Piatov stia foarte bine ce i-am cerut inainte de meci sa faca. Cu 2-3 zile inainte, am pus jucatorii in spatele lui si i-am spus sa stea la 4-6 metri de poarta, …