Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Guangzhou

Publicat la: 24.09.2015 15:22 Ultima actualizare: 24.09.2015 15:33

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, a fost invinsa, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, de sportiva ceha Denisa Allertova, locul 74 WTA, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou, dupa un meci de o ora si 13 minute.

Halep a fost dominata din primul moment de Allertova, 22 de ani, 1,8 metri inaltime. Jucatoarea ceha a fost agresiva, a lovit mingea foarte puternic, mai ales cu dreapta, comitand extrem de putine greseli. Halep a fost cu un pas in spatele adversarei sale, a fost imprecisa si a acuzat umiditatea excesiva de la Guangzhou.
Allertova a condus cu 3-0, dupa un break in ghemul al doiela, apoi cu 5-1 si 5-2. La 3-5, Halep a reusit si ea un break, dar si-a pierdut imediat serviciul si a cedat setul cu 4-6, in 36 de minute. In setul al doilea, jucatoarea ceha a rupt jocul la 2-1, cu un break, apoi s-a desprins la 5-1. Halep nu a mai recuperat decat un break si s-a inclinat in fata rivalei, cu 3-6, dupa alte 37 de minute.